Evropa se neobejde bez společné armády, řekl Sobotka velvyslancům
Zakotvení Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci je podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) velice zásadní. Ukazuje to aktuální bezpečnostní vývoj. Předseda vlády to v pondělí řekl v pražském Černínském paláci v úvodu každoroční porady českých velvyslanců. Tvrdí, že Evropa se dlouhodobě neobejde bez společné evropské armády. O zajištění bezpečnosti a prevenci konfliktů mluvil i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Po nedávné sérii násilných útoků v Německu a teroristickém útoku ve francouzském Nice je podle Sobotky zřejmé, že je nutné se připravit na hrozby všeho druhu. Za klíčové vidí zakotvení v EU a NATO. „Zajištění jejich stability a akceschopnosti jsou klíčovým zájmem ČR. Diskuse o jejich dalším směřování již probíhá,“ uvedl premiér. Aktivní roli Česka v této debatě považuje za důležitý úkol.
Migrační vlna ukázala, že je nutné bránit vnější hranice a evropská bezpečnostní politika má směřovat k tomu, aby byla EU akceschopnějším a spolehlivějším partnerem, uvedl Sobotka. „Jsem přesvědčen, že se dlouhodobě neobejdeme bez společné evropské armády,“ řekl. První konkrétní návrhy očekává už na nejbližších jednáních Evropské rady.
Mezi priority zahraniční politiky ČR řadím bezpečnou Evropu, dobré vztahy se sousedy, akceschopnou EU a NATO a silnou ekonomickou diplomacii
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) August 22, 2016
Zaorálek poté dodal, že bezpečnost Evropy není pouze otázkou pro EU. Sedmadvacítka by měla stejně jako u protipašeráckých operacích ve Středozemním moři pokračovat ve spolupráci s NATO.
Sobotka velvyslancům řekl zároveň, že ke členství v Unii neexistuje pozitivní alternativa. EU po červnovém brexitu, tedy odchodu Británie z Unie, nemůže zůstat stejná. „Vláda bude hájit pokračování evropské spolupráce na racionálních základech,“ uvedl Sobotka. EU podle jeho názoru nestačí jen kosmetické úpravy, ale musí nabízet občanům lepší perspektivu, což lze dosáhnout i bez okamžitých změn v uspořádání evropských institucí.
Zaorálek: Evropa potřebuje být jednotná
Evropa potřebuje být podle Zaorálka jednotná. Tvrdí, že často zaznívá, že Východu se nevyplácí spojenectví se Západem a naopak. „Když se něco takového děje v manželství, tak to vede k rozvodu. Zvláště, když ty strany ztratí schopnost komunikovat,“ řekl.
Sobotka vyjádřil i obavy nad vývojem v Turecku, kde se v červenci odehrál neúspěšný pokus o puč. Při jeho potlačení se uskutečnily rozsáhlé čistky v armádě, soudnictví i školství. „Vzbuzuje to vážné obavy o budoucí stabilitu Turecka,“ prohlásil. Další bezpečnostní riziko vidí premiér ve vývoji na Ukrajině, kde se vyostřují vztahy s Ruskem, nebo v pokračující válce v Sýrii.
#EU je pro nás platformou, která umožňuje, abychom se aktivně podíleli na utváření mezinárodních poměrů. pic.twitter.com/asfK8erfZ6
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) August 22, 2016
Zaorálek zdůraznil, že současné konflikty jsou nejen hrozbou, ale také příležitostí ukázat sílu diplomacie. „V historii byly situace, kdy nakonec diplomacie skončila, měli bychom udělat všechno pro to, abychom takovou situaci nepřipustili,“ poznamenal.
Podle premiéra roste racionalismus a napětí, přibývá zhroucených států a mezistátních konfliktů. „Jsou provázeny nedostatkem respektu k mezinárodnímu právu a institucím,“ podotkl. Důsledkem této nestability je i migrační vlna, jíž musí Evropa podle Sobotky čelit společně.
Palce!!