Zabili jsme ISIS 45 tisíc bojovníků, holedbá se americký generál

Autor: ČTK, simao - 
10. 8. 2016
21:55

Už na 45 tisíc bojovníků Islámského státu (ISIS) v Sýrii a Iráku bylo zabito od zahájení leteckých úderů mezinárodní aliance. Ty začaly pod vedením USA před dvěma lety. Informoval o tom ve středu velitel aliančních sil, americký generál Sean MacFarland.

„Odhadujeme, že za posledních 11 měsíců jsme zabili kolem 25 tisíc bojovníků nepřítele. Jestliže k tomu přidáme 20 tisíc mrtvých, které jsme odhadem zabili předtím, pak je to o 45 tisíc nepřátel míň na bitevním poli,“ prohlásil generálporučík MacFarland na tiskové konferenci.

MacFarland odhaduje, že ISIS nyní disponuje 15 až 30 tisíci muži ve zbrani. Je přitom přesvědčen, že pro džihádisty je čím dál tím obtížnější doplňovat své řady a nahrazovat bojovníky zabité v boji.

„Počet bojovníků na frontě se snižuje. Neklesá však jen kvantita, nýbrž i kvalita. Zaznamenali jsme, že operují mnohem méně účinným způsobem, než tomu bylo dřív. Proto jsou pro nás také mnohem snadnějším cílem,“ konstatoval generál, který odpovídal na otázky kladené novináři v Pentagonu ve Washingtonu v přímém přenosu z Bagdádu.

USA přitom toto léto vysílají do Iráku dalších 400 členů 101. letecké divize. Jde o dohodnuté posílení amerického kontingentu v Iráku, jak informovala americká armáda. Plukovník Eric Lopez řekl, že do Iráku míří bojová jednotka, která je připravena k rychlému nasazení spolu s iráckými kolegy.

Boj o Mosul a humanitární katastrofa na obzoru?

V Iráku nyní působí zhruba 4000 členů americké armády. Mluvčí iráckého ministerstva obrany oznámil, že do Iráku dorazila další skupina amerických bojových letadel F-16.

USA s Irákem uzavřely kontrakt o dodávce 36 těchto stíhaček a nyní je jich v Iráku osm. Mluvčí ministerstva obrany Tahsín Ibráhím řekl, že nejnověji Irák obdržel čtyři bombardéry.

Americký ministr obrany Ashton Carter při své červencové návštěvě Iráku řekl, že USA do této země pošlou dalších 560 vojáků. Podle Washingtonu by pak v Iráku bylo 4650 příslušníků americké armády, list The Washington Post ale napsal, že ve skutečnosti jich bude až 6000. Jde především o vojenské poradce a také členy speciálních jednotek.

Irácká armáda se snaží vytlačit z Iráku radikály ze skupiny Islámský stát (IS). Sever země tato organizace obsadila v roce 2014 a postupně zabrala třetinu území.

Přes úspěchy irácké armády v několika městech IS stále drží desetinu Iráku včetně města Mosul. Nedaleko něj nyní spojenci připravují stany pro uprchlíky v momentě, kdy se džihádistická obrana Mosulu začne hroutit. 

OSN v červenci varovala, že kvůli intenzivním bojům právě o Mosul hrozí velká humanitární krize, na jejíž zmírnění je potřeba téměř 300 milionů dolarů. Kvůli bojům v Iráku opustily své domovy miliony uprchlíků, z nichž jen část se dosud mohla vrátit domů.

Podle iráckých úřadů se například již navrátilo na 300.000 lidí, kteří uprchli z regionu Ramádí. Naopak desetitisíce obyvatel města Fallúdža, které armáda na IS dobyla v červnu, se místo v září plánovaného návratu budou podle vlády moci vrátit domů až o tři měsíce později.

Doporučujeme
lojzo ( 10. srpna 2016 22:08 )

Jsou to stejní lháři jako Kalousek,Dínsbír,Strupnický,Hašek a další kreatury,lžou!!!Také jsem zachránil život oproti nim stovkám zaměstnanců,kteří mě lezli do zadku,ale já jsem jim vždy uhnul,takže jsem je zachránil a nedělám machra a nelžu jako američtí agresoři a vrazi!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa