Češi jdou do boje proti ISIS: Stropnický pošle 30 lékařů a instruktorů
Příští středu vláda rozhodne o tom, zda Česká republika vyšle v následujících měsících do Iráku na tři desítky svých zdravotníků a vojenských instruktorů. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) se má jednat o český příspěvek v boji proti tzv. Islámskému státu. Zbývající ministři nemají s návrhem problém.
„Konkrétně se jedná o návrh na vyslání polního chirurgického týmu a instruktorů výcviku v celkovém počtu do 30 osob, kteří by měli v Iráku postupně působit od konce roku 2016 do konce roku 2018,“ sdělil Blesk.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
„Úkolem polního chirurgického týmu bude léčení zraněných iráckých a koaličních vojáků, instruktoři výcviku se budou podílet na přípravě vybraných specialistů iráckých bezpečnostních sil,“ dodal.
Podle dřívějších informací by v případě souhlasu vlády a obou parlamentních komor mohli zdravotníci odjet do Iráku už v prosinci, instruktoři by se přidali příští rok. Od letošního léta učí čeští piloti své irácké kolegy létat na letounech L-159 dodaných z ČR, podle Pejška je aktuální návrh další aktivitou ministerstva obrany s cílem podpořit boj proti tzv. Islámskému státu.
Ministři souhlasí
Návrh, který předkládá ministerstvo obrany spolu s resortem zahraničních věcí, zřejmě nebude mít problém ve vládě projít. „Tato vojenská mise je v gesci ministerstva obrany, které si na ni nenárokuje žádné další prostředky, ale pokryje ji ze svého schváleného rozpočtu. Ministerstvo financí nemá k návrhu žádné připomínky,“ uvedl pro Blesk.cz ministr financí Andrej Babiš (ANO). Kompletní mise by měla stát necelých 167 milionů korun.
Návrh schvaluje také předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který se ale středečního jednání kabinetu nezúčastní. Souhlasí i ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec: „Nevidím důvod, proč bych neměl podpořit návrh ministerstva obrany na vyslání polního chirurgického týmu do Iráku. Česká republika dlouhodobě pomáhá v místech zasažených válečnými konflikty. Právě tato pomoc přispívá ke stabilizaci situace v daném regionu, což se v důsledku promítne i do snížení motivace místního obyvatelstva k migraci do Evropy,“ reagoval Chovanec pro Blesk.cz.
Když se tato mise schvalovala v parlamentu, měla Černochová připomínky, že Stropnický chce i bianko šek na vyslání našich ženistů. Pikantní na tom je, že jak "lékaři", tak ženisté by měli být pod velením amerického námořnictva. Což je pro boj v poušti to nejlepší nasazení.