Zachránili Rusové Erdoganovi život? Prezidenta varovali pár hodin před pučem

Autor: mb - 
21. července 2016
11:05

Rusové věděli o chystaném státním převratu v Turecku a pár hodin před neúspěšným pučem varovali tureckého prezidenta před helikoptérami mířícími do hotelu ve městě Marmaris, kde Recep Erdogan (62) v tu chvíli pobýval. Informovala o tom arabská média s odkazem na diplomatické zdroje.

O chystaném státním převratu se prý Rusové dozvěděli díky zachycené komunikaci turecké armády. Moskva následně informaci předala Ankaře v pátek v 16:00 hodin moskevského času. Kromě informací o puči též Kreml konkrétně zmínil, že do hotelu v Marmarisu, kde se nacházel Erdogan, míří vojenské helikoptéry s cílem prezidenta zatknout či zabít. Již dříve Erdogan pro média prohlásil, že v Marmarisu jen „o vlásek unikl smrti“.

Jak se přesně Moskva dozvěděla o chystaném převratu, arabská média neupřesnila, ale předpokládá se, že informaci zachytily ruské jednotky, které jsou v Sýrii na základně Khmeimim. K dispozici mají nejen nejmodernější protiletecký obranný systém S-400, ale disponují i sofistikovanou technikou umožňující odposlouchávání zabezpečené komunikace.

K neúspěšnému pokusu o státní převrat došlo v Turecku minulý pátek, již v sobotu ale vláda Recepa Erdogana oznámila, že má situaci „pod kontrolou“. Následně v zemi začaly masivní čistky v armádě, policii, justici i školství. Ty se dotkly již více než 50 tisíc lidí.

Turecká média také informovala o tom, že policie objevila při domovní prohlídce státního zástupce Mehmeta Sela dokument bez data a podpisu, který obviňuje prezidenta Erdogana z toho, že se dopustil „zločinu napomáhání teroristické organizaci tím, že ignoroval její přípravy na útok.“ Erdogan se měl „zločinu“ dopustit v letech 2009–2015.

„Teroristickou organizací“ se myslí Kurdská strana pracujících (PKK) a obvinění působí ironicky. Erdogan sice vedl s Kurdy mírová jednání, ale po selhání rozhovorů v roce 2015 začal prosazovat tvrdý postup vůči PKK, který vyústil v eskalaci konfliktu a zintenzivnění bojů mezi Kurdy a tureckou armádou.

Za zmínku též stojí fakt, že se jen pár týdnů před chystaným pučem Recep Erdogan omluvil za sestřelení ruského bombardéru na turecko-syrské hranici loni v listopadu. Arabská média zdůraznila, že pokud by k omluvě nedošlo, není vůbec jisté, zda by Moskva Ankaře informaci o chystaném státním převratu  poskytla.

Kreml ovšem ve čtvrtek odpoledne informaci arabských médií ohledně varování Erdogana Moskvou zpochybnil. „Takovou informací nedisponuji a nevím, z jakých zdrojů dané agentury vycházejí,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

VŠE O STÁTNÍM PŘEVRATU V TURECKU ČTĚTE ZDE

Fotogalerie Pokus o vojenský převrat v Turecku 95 fotografií

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

reknirmareno ( 22. července 2016 20:14 )

Dobra,tedy nenavist.Zena ma nakonec vzdy pravdu.

reknirmareno ( 22. července 2016 20:10 )

To jsu rad.

noram ( 22. července 2016 19:44 )

No nevím, trauma se může změnit v nenávist. Ale to je jedno jak to kdo nazývá, mně to připadá jako nenávist.

noram ( 22. července 2016 19:42 )

Díky za optání, zatím všechno dobrý. Je mi fajn. Užívám si života. Tobějen to nej nej nej.

reknirmareno ( 22. července 2016 18:55 )

Nenavist to ani neni.Spis jiz opatrnost.Mame s nimi zkusenost dobrou i zlou.Snad proto.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud