Středa 9. října 2024
Svátek slaví Štefan / Sára, zítra Marina
Oblačno, déšť 18°C

Šéfredaktor turecké CNN pro Blesk o puči: Bylo to jako v Praze v roce 1968

Autor: mb - 
21. července 2016
05:00

Páteční pokus o státní převrat v Turecku si vyžádal skoro tři stovky mrtvých a přes tisíc zraněných. Armáda mimo jiné ihned obsadila i důležitá média, do redakce CNN Türk vtrhli ozbrojenci v noci z pátku na sobotu. Blesk.cz vyzpovídal šéfredaktora CNN Türk Ferhata Boratava, který dramatické události zažil na vlastní kůži a srovnal je s rokem 1968 v Československu.

Můžete popsat, jak vtrhli vojáci do redakce CNN Türk?

Bylo to v sobotu, v časných ranních hodinách. Nejdříve jsme slyšeli helikoptéru, která přistála na našem parkovišti. Z helikoptéry vyskákalo zhruba 20 vojáků, kteří vzali útokem naši budovu. Jakmile vstoupili do objektu, začali na nás řvát, abychom vyklidili prostory. Chtěli, abychom přestali vysílat.

Zaútočili na vás fyzicky?

Strkali do nás a v budově vypálili jednu střelu. Daleko divočejší to bylo venku na parkovišti, když přistála druhá helikoptéra. Vojáci stříleli do vzduchu… Snažili jsme se s nimi mluvit, domluvit se…

A jak události probíhaly dále?

Když se lidé dozvěděli, co se děje, přišli nás podpořit. Nejdříve několik stovek, pak už tisíce, následně dorazila policie a vstoupila do budovy. Policie nejdříve nechtěla zasahovat, bála se eskalace. Jenže pak se situace změnila, do objektu vtrhli demonstranti.

Mluvíte nyní o videu, na kterém je zachyceno, jak rozhořčený dav útočí na vojáky?

Ne, ta situace nastala později, bylo to na jiném patře budovy. Nejdříve došlo k velmi intenzivní konfrontaci mezi protestujícími a vojáky. Demonstranti začali pronásledovat vojáky, kteří ztráceli kontrolu, a já se v tu chvíli velmi obával, že nastane krveprolití. V tu chvíli ale zasáhla policie a snažila se obě skupiny oddělit.

Během celé té doby jsme vysílali, ani na minutu obrazovka nezčernala. Vysílali jsme záběry z budovy a jeden můj kolega chodil s mikrofonem a komentoval události. Naši technici také zabezpečili hlavní kontrolní místnost, aby vojáci nemohli vypnout vysílání.

Jak vnímají obyčejní lidé pokus o státní převrat?

Myslím, že tu byl opravdu široký konsenzus mezi médii, ale nejen mezi médii, nýbrž napříč politickým spektrem v tom smyslu, že vojenský puč není řešením problémů Turecka. Toto sjednocení je, myslím, nejvíce závažná a důležitá věc, která se během krize stala.

Může mít pokus o státní převrat dopad na vztah s EU a USA?

Erdogan obvinil Gülena (Fetullah Gülen je islámský klerik žijící v USA, pozn. red.) z pokusu o převrat. USA vydají tohoto duchovního, to je první možnost. Pokud se to nestane, rozhodně to poškodí vztahy mezi Tureckem a USA a dokonce může být narušena spolupráce s USA v Sýrii.

Lidé chtějí, aby byli strůjci tohoto puče potrestáni a aby byl trest přísný. Zaznívají hlasy o trestu smrti pro vojáky. Nesmíme zapomenout, že přes dvě stovky lidí ztratily své životy. Byly tam tanky, helikoptéry, armáda střílela plošně do civilistů, bombardovali parlament.

Musíme si uvědomit, že věci, které se tady děly, se moc nelišily od událostí v Praze roku 1968 během sovětské intervence.

Takže je tady obrovská touha společnosti po potrestání viníků a pokud bude znovu zaveden trest smrti, tak to naruší vztah s EU.

Video Bylo to jako v Praze v roce 1968: Šéfredaktor CNN Türk popsal pokus o státní převrat. - Reuters
Video se připravuje ...

Prezident Erdogan se jen pár týdnů před státním převratem omluvil Vladimiru Putinovi za sestřelený bombardér na syrsko-turecké hranici. Myslíte si, že je tu nějaká spojitost mezi náhlou Erdoganovou omluvou a pučem?

Ne, to si nemyslím. Jediná spojitost, která mě napadá, je ta, že oba dva piloti, kteří se podíleli na sestřelení ruského letadla, byli zatčeni a jsou obviněni z toho, že byli součástí skupiny usilující o státní převrat. Takže najednou zničehonic to jakoby vypadá, že Gülenovo hnutí je jak za státním převratem, tak za sestřelením letadla. Pokud tuto teorii Rusové přijmou, smíření s Tureckem bude samozřejmě jednodušší.

Může tento pokus o státní převrat nějak ovlivnit uprchlickou krizi?

To si nemyslím, jak by mohl? Nevidím tu žádnou spojitost.

Ozývají se obavy z islamizace země, že se Erdogan nyní bude snažit prosadit svou agendu.

To je téma, které tu již máme delší dobu, rozhodně nezačalo se státním převratem. Řekněme to takhle – lidé z těchto záměrů Erdogana obvinili už před pučem. Nyní nikdo neví, co se přesně bude dít, ale jedno je jisté – nikdo se nemůže dále chovat tak, jakoby se nic nestalo. Státní převrat zanechá mnoho jizev ve společnosti. Všichni se budou muset změnit – své postoje, politiku atd. Nevíme, jak se bude Erdogan po puči chovat. Nevíme, jak se bude chovat opozice. Není to pouze o prezidentovi, nastane mnoho změn. Vyčkejme a uvidíme…

Je situace v Turecku nyní stabilní? Je tam bezpečno pro turisty?

Myslím si, že teď je situace v zemi více méně stabilní. Myslím, že je tu bezpečno tak, jak to jen jde v dnešním světě. Nezapomeňme, že jen pár dnů před státním převratem zahynuly ve Francii desítky lidí.

VŠE O PŘEVRATU  V TURECKU ZDE

Fotogalerie Pokus o vojenský převrat v Turecku 95 fotografií

majojo ( 21. července 2016 19:18 )

Ale nebylo Türku, nebylo.

buaft ( 21. července 2016 12:42 )

Stručně.Vole.

buaft ( 21. července 2016 12:40 )

To má Zeman komu tleskat Trump.Žádná automatická pomoc Ani spojenci v NATO podle něj nemohou počítat s automatickou pomocí Spojených států. Na dotaz, zda by nepomohl ani pobaltským státům v případě ruské agrese, odpověděl, že by se nejprve podíval na to, jak tyto země „plní své povinnosti“. „Pokud splní své povinnosti vůči nám, pak zní odpověď ano,“ uvedl.

cestr ( 21. července 2016 12:24 )

Je blbej, jako vždy.

cestr ( 21. července 2016 12:15 )

Co to meleš, i kdyby tak tu tanky neměly co dělat, ty rudý hovado!!!!To už i tvůj soudruh Filip a Zeman odsoudili jen ty pořád krákoráš to své, zabedněnče.

Zobrazit celou diskusi