Transsexuálové mohou chodit na pány i na dámy. Spor o toalety cloumá Amerikou

Autor: ČTK - 
9. července 2016
08:13

Deset států USA podalo v pátek u oblastního soudu v Nebrasce žalobu na administrativu prezidenta Baracka Obamy kvůli sporu o využívání toalet transgenderovými osobami. Federální vláda chce, aby veřejné toalety mohli transgenderoví lidé využívat podle svého přání a ne podle pohlaví uvedeném v rodném listě, což ale státy kritizují.

Žaloba reaguje na květnový dopis amerických ministerstev spravedlnosti a školství, který jednotlivé státy varoval před zablokováním přístupu k federálním fondům, pokud požadované podmínky pro transgenderové osoby nesplní. 

K žalobě se připojily státy Nebraska, Michigan, Ohio, Arkansas, Kansas, Montana, Severní Dakota, Jižní Karolína, Jižní Dakota a Wyoming. Již na konci května podalo u texaského federálního soudu prakticky identickou žalobu jedenáct států v čele s Texasem, později se k ní připojily ještě další dva státy.

V USA nyní média ostře sledují spor mezi federální vládou a Severní Karolínou. Tento americký stát přijal zákon, kterým omezil homosexuálům a transgenderovým osobám některá ochranná opatření. Norma například vyžaduje, aby lidé používali veřejné toalety podle pohlaví uvedeném v rodném listu.

Zákon odsoudily skupiny na ochranu práv homosexuálů, ale také některé firmy a celebrity. Americké ministerstvo spravedlnosti, které se problémem zabývalo, označilo počínání Severní Karolíny za neslučitelné s federálním zákonem o ochraně práv. Guvernér státu Pat McCrory na zákonu trvá a ministerstvo zažaloval za překračování pravomocí a překrucování obsahu federálního zákona o ochraně práv. Ministerstvo spravedlnosti obratem podalo kvůli zmíněnému zákonu o používání toalet na Severní Karolínu žalobu.

Ruudazvostravy ( 9. července 2016 23:21 )

Paráda,tak že tejť bude holt mr*tkou vimalovanej na hajzlech každej roch a páni bů*zeranti budou mýt posvýcení.

montevideo ( 9. července 2016 21:06 )

Ti mají starosti, ti Amíci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud