Plánoval útoky v Istanbulu: Evropa přijala Achmeta i přes teroristickou minulost

Autor: mb - 
1. 7. 2016
17:21

Čečenec Achmet Čatajev (36), který je dle tureckého listu Yeni Safak podezřelý z plánování útoku na letiště v Istanbulu, si žil v poklidu v Rakousku jako uprchlík. Když Rusko požádalo o jeho vydání kvůli podezření z terorismu, Evropa Čatajeva nevydala. V úterý při běsnění teroristů zahynulo 44 lidí a stovky cestujících byly zraněny.

Achmet Čatajev začal svou teroristickou „kariéru“ již při válce v Čečně, kde se zařadil po bok salafistů (fundamentální směr islámu), kteří bojovali proti ruským jednotkám. V boji ztratil ruku a odtud dostal přezdívku „Jednoruký“. Když ruské jednotky zlomily odpor teroristů, Čatajev byl sice zatčen, ale následně propuštěn.

Radikální islamista se odebral v roce 2003 do Evropy, kde získal azyl. Evropským úřadům řekl, že o ruku přišel v důsledku mučení v ruském vězení a že je perzekvován. Ani v Evropě se však nevyhnul problému se zákonem. Čatajev byl v roce 2008 ve Švédsku zatčen poté, co policie našla v jeho autě kalašnikovy, munici a výbušniny. Čečenec tvrdil, že mu vše někdo „podstrčil“ a za rok už byl ze švédského vězení propuštěn.

Své působení ale neomezil jen na Evropu, Rusku se Čatajev vyhýbal, ale po zemích bývalého SSSR jezdil s naprostým klidem. Ukrajinské úřady ho však zatkly poté, co v jeho mobilu našly návod na sestrojení výbušnin. I tentokrát měl ale terorista-uprchlík štěstí.

Do Ruska Čatajev vydán nebyl, postavila se za něj mezinárodní lidsko-právní organizace. „Amnesty International je přesvědčena, že pokud bude (Čatajev) odeslán do Ruska, hrozí mu nespravedlivý soud a byl by vystaven riziku mučení a špatného zacházení,“ stálo v prohlášení organizace. Na stranu Čatajeva se postavil i Evropský soud pro lidská práva.

A podporu získal na Ukrajině také od tamních nacionalistů z hnutí Trojzubce Stepana Bandera, které se později spojilo s Pravým sektorem. Pravicoví radikálové demonstrovali před vládními úřady a požadovali propuštění „čečenského běžence“, čehož se nakonec dočkali.

Spojení mezi radikální ukrajinskou pravicí a čečenskými teroristy sahá právě do dob čečenských válek, kdy Ukrajinci jezdili na Kavkaz bojovat proti ruským vojákům.

Čatajev se následně odebral na tři roky do Gruzie, kde ovšem také pobyl ve vězení kvůli terorismu. Po propuštění v roce 2015 zamířil do Sýrie, kde zaujal v řadách Islámského státu vysokou pozici a má na starosti rusky hovořící islamisty, kterých je dle odhadů zhruba dva tisíce.

„Kvůli totální nekompetenci celé řady zemí Achmet Čatajev 13 let v klidu cestoval po Evropě a zemích bývalého SSSR, a to dokonce ozbrojen. Teroristický útok v Istanbulu ale ukázal, že všichni ti ochránci lidských práv, kteří bojovali za jeho osvobození, jsou pomocníci teroristů a nesou zodpovědnost za masovou vraždu lidí na letišti,“ prozradil anonymní bezpečnostní zdroj ruským médiím.

Video Útok na letiště v Istanbulu: 36 mrtvých, 150 zraněných - Reuters
1080p 720p 480p 360p 240p

Úterní sebevražedný útok na istanbulské letiště provedli zřejmě tři cizinci. Podle turecké agentury Anadolu, která se odvolává na zdroj z prokuratury, byli atentátníci občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska, přičemž Rus pocházel z Dagestánu.

Počet obětí vzrostl na 44, při útocích zemřeli i tři útočníci. Z asi 238 zraněných jich je 94 stále v nemocnicích. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale podezírá Islámský stát.

V Istanbulu bylo dnes v souvislosti s úterním útokem na letišti zadrženo 11 zahraničních radikálů podezřelých z napojení na Islámský stát. Operaci proti islamistické buňce provedla brzy ráno protiteroristická jednotka. Zadržení měli údajně vazby na tři sebevražedné útočníky, kteří útok na Atatürkově letišti spáchali.

Mezi 11 zatčenými jsou i osoby ruské státní příslušnosti, které ve městě přebývaly. Celkový počet zadržených v souvislosti s útokem se tak zvýšil na 24, poznamenal deník Hürriyet. Celkem 13 lidí, z nich byli čtyři cizinci, bylo v Istanbulu zadrženo již ve čtvrtek. Tehdy se operace uskutečnila na šestnácti různých místech v několika čtvrtích.

Doporučujeme
tomik007 ( 1. července 2016 20:36 )

 Nastehoval bych ho k BOHUSZOVI at si to mezi sebou vyrikaji

jiznicechy ( 1. července 2016 19:33 )

Tohle když čtete, tak tomu člověk nechce uvěřit, že je něco takového možné - ti že nechtějí plánovitě zničit Evropu??? Vždyť pro to dělají naprosto všechno!!! Teď zase budou řvát, že byl obviněn nespravedlivě - takový grázl a může si v Evropě dělat co chce! Ti se nám můžou tak akorát smát do ksichtu, co jsou v Evropě za pitomce a sebevražedné kretény - kdyby to byla naopak, byl by dávno bez své ctěné hlavičky. V Evropě je ale hájený všemi možnými způsoby!!!

noacojezase ( 1. července 2016 19:20 )

AI navrhne čestné občanství, v rámci kvót se teprve rozhodne v jaké zemi.

lucio1 ( 1. července 2016 18:48 )

Rusové ho označili jako teroristu., takže byl vlastně pro ostatní něco jako disident., tak doufám jen že se pro příště poučí ..Na co jsou všechny ty tajné služby., kdo je vlastně a za co platí? Když takový grázlové jsou na svobodě a chystají kdo ví jaké sviňárny?

andorea ( 1. července 2016 18:01 )

 Amnesty International je přesvědčena, že pokud bude (Čatajev) odeslán do Ruska, hrozí mu nespravedlivý soud a byl by vystaven riziku mučení a špatného zacházení ----- Tak teď je doufám AI spokojena...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud