OSN: ISIS páchá genocidu. Vraždí jezídy z přesvědčení, že uctívají ďábla

Autor: ČTK, Mii - 
16. 6. 2016
12:28

Islámský stát se v Sýrii dopouští genocidy vůči jezídům. Tuto komunitu, která čítá 400 000 osob, zabíjí, dopouští se na ní sexuálního otroctví a dalších zločinů. Ve čtvrtek to uvedli vyšetřovatelé OSN. Zároveň vyzvali, aby země světa udělaly více k zastavení těchto násilností.

Ve 41stránkové zprávě vyšetřovatelé píší: „Genocida jezídů i nadále probíhá.“ Světové velmoci by se podle nich měly pokusit zachránit nejméně 3200 žen a dětí, které islamisté stále drží v zajetí, často jako sexuální otroky. 

Ve zprávě je také mimo jiné popis fungování obchodů s otroky v Sýrii, kde jsou ženy z komunity jezídů prodávány islamistickým bojovníkům. Stíháním těchto zločinců by se měl zabývat Mezinárodní trestí soud (ICC). 

Islámský stát se zmocnil iráckého Sindžáru, kde žili převážně jezídové, v srpnu 2014. Mnoho obyvatel odvlekli, nutili je přestoupit na islám a zajali stovky žen a dívek. Řada civilistů se uchýlila do hor v okolí města nebo prchla do iráckého Kurdistánu. Náboženství jezídů je ovlivněno křesťanstvím, islámem a zoroastrismem. Příslušníci IS označují jezídy za uctívače ďábla.

Doporučujeme
balika ( 16. června 2016 13:09 )

Přesně, hlavně pro Usrael

anno ( 16. června 2016 13:00 )

Američané vytvořili ISstát a nyní ho nechají pracovat a čistit tuto zem. Irák a Sýrie má hodně cenné ropy i strategickou polohu. Pro koho tedy pracuje IS, pro Amíky, pro Turky, pro Saúdy, pro Izrael???!!! Možná pro VŠECHNY!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa