Stane se Trump nejmocnějším mužem světa? Jeho hlavní rival kapituloval

Autor: ČTK, sou - 
4. 5. 2016
07:07

Odstoupením hlavního rivala Teda Cruze se miliardáři Donaldu Trumpovi po úterních primárkách v Indianě otevřela cesta k republikánské prezidentské nominaci. Ačkoli potřebný počet delegátů stále nemá, je velmi pravděpodobné, že se v listopadovém souboji o Bílý dům utká s Hillary Clintonovou. Bývalá ministryně zahraničí sice v Indianě těsně prohrála se senátorem Berniem Sandersem, avšak celkově se nominaci opět přiblížila.

Trump podle agentury AP získal nejméně 51 z 57 delegátů, o něž republikáni hráli, o dalších šesti se rozhodne ve sčítání zbylých dvou okrsků. K automatické nominaci mu tedy chybí 190 delegátů, které si však může velmi reálně zajistit nejpozději v poslední den primárek v delegátsky nejpočetnější Kalifornii.  

Pozici mu velmi usnadnilo pro mnohé překvapivé Cruzovo odstoupení, které texaský senátor oznámil již ve chvíli, kdy byla sečtena sotva polovina hlasů. Ve hře tak kromě newyorského realitního magnáta zůstává již jen guvernér Ohia John Kasich, který však zaostává o téměř 900 delegátů a jeho šance na nominaci jsou prakticky nulové.

Zatímco až dosud značná část republikánského establishmentu považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty, po Indianě dal najevo neotřesitelnost jeho pozice hlavní manažer strany Reince Preibus. Ten po Cruzově odstoupení na Twitteru prohlásil, že se republikáni musí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové, která je téměř jistou kandidátkou demokratů. 

Clintonová bude podle Trumpa chabou prezidentkou

Sám Trump již v úterní vítězné řeči soustředil svou pozornost právě na bývalou první dámu. „Půjdeme po Hillary Clintonové. Nebude skvělou prezidentkou, nebude dobrou prezidentkou, bude chabou prezidentkou. Nerozumí obchodu, hanil svou konkurentku úspěšný byznysmen.  

Clintonová sice prohrála souboj s levicovým senátorem, který po sečtení většiny hlasů získal 43 indianských delegátů oproti jejím 37 (o zbylých se rozhoduje), celkově se však nominaci opět přiblížila.

Na kontě má včetně takzvaných superdelegátů podle AP již 2202 delegátských hlasů a k automatické nominaci jí zbývá získat 181, což je podle průzkumů velmi pravděpodobné. Sanders, který by musel ve všech zbývajících primárkách získat přes 84 procent hlasů, však prý stále neztrácí víru ve svůj úspěch a hodlá bojovat až do konce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

astrolozka ( 28. července 2016 12:42 )

Podívala jsem se na horoskopy dvou největších kandidátů, Donalda Trumpa a Hillary Clinton, a lepší konstelace v období volby 8. listopadu má Hillary Clinton, má doslova konstelace na vítězství v "nějaké konzervativní starší soutěži" a na úspěchy úřední, na silnou pozici osobní, dále konstelace na mediální úspěch a pak velkou radost duševní radost "srdce"... Donald Trump má v době voleb smutek na duši, v sekundárních direkcích mu přijde na Saturn v domě médií Luna, nějaká starší žena ho zastíní, a pak ho čeká negativní aspekt v kariéře, a v následujících měsících omezení kariéry a únavu a vyčerpání... Na hlubší studium jsem neměla čas, ale osobně si tipuji na příští prezidentku USA, dle astrologie, Hillary Clinton.

tomik007 ( 4. května 2016 18:30 )

DONALD !

1912 ( 4. května 2016 15:51 )

dohoda us+ turci+merklová

Bystrozraky ( 4. května 2016 13:02 )

Pane repelos, výborně! To si musím zapamatovat! Tak to je na nás asi zase pěkné divadlo, revolučněevropský podvod! Tak to asi bude. Jenomže co s tím. Nikdo to nechce slyšet a ještě nějací oslíkové z kaváren za to bojují. To je mi divný svět, který si sám sobě utahuje oprátku.

1912 ( 4. května 2016 10:06 )

Putin je nejmocnější zločinci US se cítí mocnými pokud válčí a dobývají svět a ještě drancují a níčí jejich kultůry §§!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa