Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Trump se musel na projev proplížit zadním vchodem. Odpůrci ho jinudy nepustili

Autor: ČTK - 
30. dubna 2016
08:05

Ani druhý den návštěvy amerického magnáta Donalda Trumpa v Kalifornii se neobešel bez ostrých protestů ze strany jeho odpůrců. Podnikatel usilující o nominaci na republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států musel v pátek při cestě na projev v místním hotelu vejít zadním vchodem, protože ten přední zablokovala asi tisícovka demonstrantů.

Na shromáždění svých příznivců v Burlingameu jižně od San Franciska se pak vyjádřil ve smyslu, že už zažil jednodušší způsob, jak někam vejít. „Vlastně jsem si připadal, jako když přecházím hranici,“ dodal.

Demonstranti, z nichž někteří třímali mexické státní vlajky, využili slabého místa v policejní obraně, prorazili zátarasy a pronikly až k vstupnímu vestibulu hotelu. Policisté, které předtím manifestanti zasypali vajíčky, je pak rozháněli obušky. Došlo i na strkanice mezi Trumpovými příznivci a odpůrci, kteří drželi transparenty s hanlivými výrazy jako: „Trump idiot“. Zadrženo bylo pět osob.

Naštvaní Hispánci

Násilné střety provázely i Trumpův první kalifornský mítink ve čtvrtek. Policie zatkla dvě desítky z několika stovek demonstrantů, kteří blokovali dopravu a poškodili jedno policejní auto.

V Kalifornii je mnoho obyvatel hispánského původu, kteří nemohou Trumpovi přijít na jméno kvůli jeho protipřistěhovalecké rétorice.

Trump se po úterním vítězství v nominačním souboji v pěti státech na severovýchodě USA, kterým zvýšil své šance na zisk 1237 delegátů potřebných k jistotě nominace, dočasně přesunul do Kalifornie, kde budou republikáni 7. června usilovat o vůbec největší množství delegátských hlasů ze všech států – 172.

Populistický miliardář jich nyní má 994 hlasů (oproti poslednímu středečnímu počtu 954 přibylo 40 hlasů od nezávislých delegátů z Pensylvánie, kteří podle agentury AP přislíbili svůj hlas Trumpovi). Okolo stovky může podle průzkumů získat během květnových hlasování v dalších pěti státech.

Video Srozumitelně: Takhle Američané vybírají svého prezidenta. - Tomáš Polák, Mária Rušinová, Lukáš Červený

santikxauz ( 30. dubna 2016 10:22 )

U nás se odpurcům říká aktivisti,jiný kraj,jiný mrav.

1912 ( 30. dubna 2016 09:37 )

NO VIDÍTE JIŽ V SAMOTNÉ AMERICE SE TO BOUŘÍ A DOKÁŽÍ UKÁZAT I TEN HÁKOVÝ KŘÍŽ ANO JSOU TO ZLOČINCI !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud