Orbán si volal s Trumpem. Smáli se černým ovcím a Maďar má pozvání do USA

Autor: ČTK, mib - 
25. 11. 2016
07:40

Maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek telefonicky hovořil s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho pozval na návštěvu Spojených států. Američtí činitelé v minulosti Orbána kritizovali, napsala v pátek agentura AP.

Orbán Trumpovi sdělil, že ve Washingtonu dlouho nebyl, protože jej považovali za „černou ovci“. „Smál se a řekl, že za ni považovali i jeho,“ prohlásil o nastupujícím prezidentovi USA maďarský předseda vlády.

Orbán zároveň uvedl, že mu dal Trump najevo, že „vysoce smýšlí o Maďarsku“. Pozice Budapešti se tak prý s příchodem republikánského prezidenta „výrazně zlepšila“.

„Myslím, že Amerika teď bude mít prezidenta, který není ideologicky omezený. Je to otevřený člověk, který se mnohem více zajímá o úspěch, výkonnost a výsledky než o politické teorie,“ řekl Orbán.

Podívejte se, jak na zvolení Trumpa reagoval český prezident Miloš Zeman:

Video Zeman: „Že jsem jako Trump? To není urážka, ale ocenění!“ - Jan Jedlička, Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Orbán přímo podpořil Trumpa

Orbán jako jeden z mála evropských politiků přímo podpořil republikánského kandidáta na funkci amerického prezidenta už v červenci. Uvedl, že jsou mu blízké Trumpovy názory v otázce kontroly migrace. Podobně se zachoval i český prezident Miloš Zeman.

Po vítězství ve volbách Orbán také Trumpovi pogratuloval jako jeden z prvních evropských politiků. „Jaké skvělé novinky. Demokracie ještě žije,“ napsal na Facebooku.

Orbán byl po svém návratu k moci v roce 2010 často kritizován různými americkými činiteli za oslabování demokratických kontrolních mechanismů. V roce 2014 předseda pravicové strany Fidesz oznámil, že chce změnit Maďarsko v „neliberální stát“ po vzoru Turecka a Singapuru, čímž se dostal do konfliktu i s Evropskou unií.

Orbán se netají svým bojem proti migrantům:

Doporučujeme
tomik007 ( 25. listopadu 2016 16:56 )

ORBAN a TRUMP - je velmi zdarila kombinace

ivoadler ( 25. listopadu 2016 10:27 )

Předposlední článek na mém blogu nese název Ideologové versus pragmatici. Orbán i Trump potvrdili, že pragmatismus vítězí. To se studenoválečnickým ideologům nemůže líbit.

asijo ( 25. listopadu 2016 09:58 )

Tak to se sluníčkářům nebude líbit,oni potřebují za každou cenu vyvolávat provokace vůči Rusku a Trump jim to pomalu začíná kazit.

jarypadlo ( 25. listopadu 2016 08:34 )

A v Bruselu začíná zděšení a stav předpos*rano*sti.avaste dole,vtip se nenpovedl.

avast ( 25. listopadu 2016 08:21 )

Všichni si s Trumpem volají, jen nám nevolá a nevolá, natož aby přijal pozvání od Zemana. Čím to?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa