Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Potopí rebelové Trumpa? „Nevěrní volitelé“ nechtějí potvrdit jeho zvolení

Autor: Alexandr Božilov - 
23. listopadu 2016
22:10

Donald Trump sice sestavuje svůj nový tým, jeho cesta do Bílého domu se ale teoreticky může ještě pořádně zkomplikovat. Mezi voliteli se totiž šíří revolta vůči vítězi prezidentských voleb. „Nevěrní volitelé“ chtějí zablokovat zvolení Trumpa a také změnu volebního systému. Mají rebelující volitelé šanci své vize naplnit?

Server Politico přišel s informací, že se minimálně šest demokratických volitelů zavázalo zabránit tomu, aby Donald Trump získal na prosincovém sjezdu sboru volitelů většinu potřebnou k potvrzení vítězství v prezidentských volbách.

Rebelující volitelé, kteří pocházejí především z řad příznivců poraženého kandidáta z demokratických primárek Bernieho Sanderse, nyní vyvíjejí nátlak na své republikánské protějšky. Chtějí po nich, aby porušili svůj slib a na prosincovém setkání sboru volitelů hlasovali proti Trumpovi.


„Pořád mě někdo obtěžuje. Začalo to asi před týdnem a teď je to skutečně brutální,“ postěžoval si britskému deníku Express volitel a předseda arizonských republikánů Robert Graham.

Jeho kolegyně Saron Geise má velice podobné zkušenosti. Dokonce prý přestala zvedat telefony poté, co v poslední době obdržela okolo osmi tisíc telefonátů, ve kterých na ni byl vyvíjen nátlak ohledně jejího volitelského hlasu.

Trumpovu cestu do Bílého domu pravděpodobně nic nezhatí

I přes enormní snahu některých demokratických volitelů není příliš reálné, že by sbor volitelů 19. prosince nepotvrdil Trumpa jako nastupujícího prezidenta USA. Pokud Trumpovi připočítáme 16 volitelů z Michiganu, kde těsně vyhrál, ale oficiální výsledky budou vyhlášeny až za několik dnů, bude mít na své straně celkově 306 volitelů. K oficiálnímu zvolení do funkce prezidenta mu jich stačí 270. To znamená, že by 37 republikánských volitelů muselo hlasovat proti Trumpovi, aby se zabránilo jeho nástupu do funkce.

Tento scénář je tak vysoce nepravděpodobný. Americká historie sice pamatuje případy nevěrných volitelů, nikdy však výsledky voleb neovlivnily. Naposledy se tak stalo během voleb v roce 2004, kdy jeden z demokratických volitelů nehlasoval pro Johna Kerryho a svůj hlas dal raději jeho uvažovanému viceprezidentovi Johnu Edwardsovi.

John Kerry John Kerry | ČTK, EPA, Reuters

I kdyby se nějakým zázrakem rozhodlo 37 volitelů nehlasovat pro Trumpa, volila by prezidenta Sněmovna reprezentantů, kde mají převahu republikáni. Trump by se tak do Bílého domu pravděpodobně dostal i přes tuto okliku.

To, že Trumpovi v cestě do Bílého domu pravděpodobně nezabrání, šestice nevěrných volitelů ví. Není to však jejich jediný cíl. „Myslím si, že jako vedlejší produkt naší snahy může být debata o reformě prezidentského volebního systému,“ uvedl pro server Politico Michael Baca, vůdce volitelské revolty proti Trumpovi.

Nastupující americký prezident Donald Trump Nastupující americký prezident Donald Trump | ČTK, EPA, REUTERS

Některým demokratům se totiž současný volební systém, který se praktikuje už 228 let, zdá zastaralý a nespravedlivý. Stejně jako v roce 2000 měl také letos demokratický kandidát celkově větší počet hlasů. Nicméně stejně jako tehdy George Bush mladší dokázal i Donald Trump ovládnout klíčové státy s velkým počtem volitelů.

Za pravdu Bacovi dává také volební expert z univerzity v Texasu George Edwards III.: „Pokud dokážou přesvědčit osm nebo 10 Trumpových volitelů, aby hlasovali pro někoho jiného, pravděpodobně to vzbudí velkou pozornost veřejnosti. Ještě nikdy jsme neměli tolik nevěrných volitelů během jedněch voleb.“

Demokraté inspirovaní Trumpem?

Pikantností však je, že demokraté, jejichž část se evidentně ještě nedokázala smířit s výsledky voleb, vlastně přebírají postoje Donalda Trumpa. Ten totiž v minulosti označil prezidentský systém za „katastrofu pro demokracii“. Před čtyřmi lety dokonce vyzýval své příznivce k pochodu na Washington, když se domníval, že měl zvítězit republikán Matt Romney.

marianskelazne ( 23. listopadu 2016 22:19 )

at se jdou vycpat...taky nedovedou skousnout prohru (to je jako u nas - opozice Zemana co provadi za zrudnosti)

Zobrazit celou diskusi