Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Trump a Clintonová opět slavili úspěch. Soupeře o Bílý dům pokořili i v Arizoně

Autor: ČTK, mb - 
23. března 2016
09:30

V Arizoně republikánské primárky vyhrál Donald Trump (69), který si tak stejně jako Hillary Clintonová (68) drží pohodlný náskok v boji o delegáty, kteří v červenci v národních konventech rozhodnou o kandidátech obou stran pro prezidentské volby.

Mezi republikány v Arizoně jasně zvítězil Trump, který si tam nejspíš přízeň voličů získal svým tvrdým protiimigrantským postojem. Trump do Arizony zamířil v rámci kampaně celkem třikrát a měl podporu tamní bývalé guvernérky Jan Brewerové.

Realitní magnát porazil v Arizoně další republikánské kandidáty Teda Cruze (45), který stát na americko-mexické hranici navštívil na poslední chvíli ještě o víkendu, a Johna Kasiche (63), jenž v Arizoně kampaň nevedl.

V demokratickém táboře zvítězila v Arizoně Clintonová, naopak v Utahu a Idahu získal více hlasů vermontský senátor Bernie Sanders (74). Nynější primárky a volební shromáždění poznamenaly úterní teroristické útoky v Bruselu, které si vyžádaly nejméně tři desítky obětí. „Toto není jen výběr prezidenta, ale i výběr vrchního velitele ozbrojených sil,“ prohlásila Clintonová.

Pokud jde o součty v táboře demokratů v Arizoně, podle předběžných výsledků získá Hillary Clintonová minimálně 40 delegátů. Její rival Bernie Sanders jich pak bude mít nejméně 15. V Utahu by měl Sanders obdržet nejméně 18 delegátů, zatímco Clintonová jich bude mít nejméně sedm.

Primárky a volební shromáždění demokratů a republikánů se dnes v noci konaly v Arizoně a Utahu, pro republikány navíc i v Americké Samoi a pro demokraty v Idahu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi