Neděle 28. únor 2021
Svátek slaví Lumír, zítra Bedřich
Oblačno 7°C

Trump zahýbe vztahy USA s Putinovým Ruskem, kalkulují analytici

Autor: ČTK, Mii - 
9. listopadu 2016
10:55

Nově zvolený americký prezident Donald Trump může způsobit změnu postoje Spojených států k Rusku Vladimira Putina. Myslí si to analytici, které oslovila ČTK. Rozcházejí se ale v názoru, nakolik to může narušit transatlantické vazby a vztahy v NATO. Je podle nich možné, že USA budou pod Trumpem chtít hrát menší roli ve světě.

„Je znepokojující fakt, že Donald Trump se vyjadřuje poměrně pozitivně o (ruském prezidentovi) Vladimiru Putinovi, chce s Ruskem spolupracovat. Což by naopak jenom zdůraznilo to, že celá struktura NATO by byla oslabena,“ řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček. Důraz na vztahy s Ruskem je podle něj mnohem větší riziko než Trumpova hrozba z kampaně, že by USA nepřišly na pomoc zemím, které neplní své závazky v Severoatlantické alianci.

Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů připomíná, že se Trump v kampani vyjadřoval o Rusku i o Putinovi pozitivně, což by se mohlo přenést i do jeho prezidentství. „Možná bude menší důraz na konfrontaci (s Ruskem),“ uvedl. „Nemyslím, že by došlo k nějak dramatickému oslabení transatlantické vazby. Asi lze očekávat, že bude tlačit na ostatní státy, aby se více podílely na společné obraně a aby všechno nenechávaly jenom na Spojených státech,“ doplnil však.

Boháček také varuje, že s Trumpem hrozí posílení tendencí Washingtonu k izolaci před světem. „Narušení spojeneckých závazků ze strany Ameriky může destabilizovat několik regionů a izolacionistická politika by jednoznačně omezila jejich sílu a jejich možnost ovlivňovat dění ve světě,“ tvrdí analytik. K vážné situaci podle něj může dojít i ve východní Asii, protože pro Jižní Koreu a Japonsko je spolupráce s USA základním kamenem jejich bezpečnostní politiky.

Anketa
Máte z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách radost?
počet hlasujících: 11077
Anketa
Máte z vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách radost?
Ano.
67 %
Ne.
33 %
počet hlasujících: 11077

Předpovídat výsledky voleb? Nemožné 

Nakonec Boháček podotkl, že vítězství Trumpa je velké překvapení. „Jenom to dokazuje neschopnost v posledních letech jak v Británii, tak v Kolumbii předpovídat výsledky voleb,“ čímž americké volby přirovnal k letošním referendům o obchodu Británie z Evropské unie a o mírové dohodě v Kolumbii, která také dopadla jinak, než slibovaly průzkumy. Podle Boháčka je mnohem složitější předpovídat výsledky populistických uskupení, protože jejich příznivci se o účasti ve volbách a o svém hlasu rozhodují emotivně.

Pro Eichlera není překvapením samotný výsledek prezidentských voleb, ale už to, jací kandidáti uspěli. „Nebyli tam zrovna nejsilnější kandidáti. Když si vzpomeneme třeba před osmi lety, kdy byl (současný prezident Barack) Obama a proti němu (senátor John) McCain, tam to bylo o spoustě důležitých myšlenek. A tato kampaň nebyla tolik o velkých myšlenkách,“ řekl.

Prezidentské volby v USA 2016 na Blesk.cz ZDE

Kdo jsou děti Donalda Trumpa - Podívejte se

arne127 ( 9. listopadu 2016 12:46 )

zemekf:Nemyslím že by měli odejít jen ať tam jsou a nejsou to okupanti.Že máš mozek dutý to tady ukazuješ v tom tvým kecání.Když nic nevíš tak buď raději zticha.

zemekf ( 9. listopadu 2016 12:14 )

tak třeba bude klidnějc I skopčáci by uvítali aby je už okupanti konečně opustili, nemyslíte

steelheart ( 9. listopadu 2016 11:17 )

takže když nebude konfrontace s Ruskem, je to snad špatně??? to snad ani není možný, takový uvažování - co to naši pisálkové a politici předvádějí? ať se jdou bodnout

Zobrazit celou diskusi
Další videa