Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Staronová válka o Náhorní Karabach skončila příměřím. Zemřely při ní desítky lidí

Autor: ČTK, val - 
5. dubna 2016
14:33

Už od úterka má začít platit příměří v Náhorním Karabachu. Ve stejný den potvrdilo dohodu s arménskou stranou ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Podle předběžných odhadů si čtyři dny bojů vyžádaly minimálně 64 obětí, převážně arménských a ázerbájdžánských vojáků.

„Dosáhli jsme dohody o ukončení nepřátelství. Dali jsme rozkaz nestřílet,“ řekl agentuře AFP mluvčí karabašského ministerstva obrany Senor Astratjan, podle kterého příměří vstoupilo v platnost v pravé poledne místního času.

Boj o Náhorní Karabach Boj o Náhorní Karabach | Reuters

„Od 12:00 byly zastaveny bojové operace,“ potvrdilo agentuře Interfax ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Dodalo, že ázerbájdžánská vojska nyní pracují na upevnění svých pozic na osvobozených územích.

Ještě v neděli ázerbájdžánské ministerstvo obrany vyhlásilo jednostranné ukončení palby a bojových operací. Ale podle Arménů ázerbájdžánští vojáci pokračovali v boji, a tak arménské jednotky přešly do protiútoku.

Boj o Náhorní Karabach Boj o Náhorní Karabach | Reuters

Boje, považované za nejhorší za více než 20 let, pokračovaly i v noci na úterý. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v úterý oznámilo, že během posledních dvou dnů bojů bylo zabito 16 ázerbájdžánských vojáků.

Karabašské úřady podle Interfaxu oznámily, že útok ázerbájdžánského bezpilotního letounu na autobus s arménskými dobrovolníky si vyžádal sedm obětí na životech. Ázerbájdžánská generální prokuratura v úterý uvedla, že ostřelování z Arménie si od eskalace konfliktu vyžádalo životy čtyř civilistů, dalších 17 jich bylo zraněno.

Boj o Náhorní Karabach Boj o Náhorní Karabach | Reuters

Situace se vyostřila v noci z pátku na sobotu, kdy propukly boje s nasazením letectva, dělostřelectva a tanků. Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 000 mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 zatím k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

marais ( 6. dubna 2016 13:30 )

někde psali, že za boje může Turecko, mstí se RF ... zatím ale destabilizovalo tuto oblast, kudy má vézt plynovod...

rumungro ( 5. dubna 2016 19:08 )

Za všecho může Putin. Emir Aslan z Karlovy University - znalec Ruska. Moskva bránila míru.(radiožurnál) Konečně vím,co si myslet.Emire jdi do pr...

Zobrazit celou diskusi