Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Boj o Náhorní Karabach pokračuje: 2 sestřelené vrtulníky, 17 zničených obrněnců

Autor: ČTK, mb - 
4. dubna 2016
09:32

Arménie a Ázerbájdžán se nadále obviňují z rozpoutávání pokračujících přestřelek u oblasti Náhorní Karabach, na kterou si dělají nárok oba státy. O víkendu během nejhorších střetů za posledních více než 20 let bylo na obou stranách zabito nejméně 30 vojáků a tři civilisté.

Arménie v pondělí uvedla, že během ranních potyček její vojáci zničili další tři ázerbájdžánské tanky, čímž prý celkový počet zničených obrněnců nepřítele vystoupil na 17. Zničeny byly i dva vrtulníky. Karabašské úřady hlásily prudké ranní ostřelování frontové linie ázerbájdžánskými raketomety, houfnicemi a tanky.

Baku v pondělí naopak obvinilo arménskou stranu z porušování příměří a ostřelování. Během uplynulých 24 hodin při odrážení arménských útoků padli tři vojáci, uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo obrany a dodalo, že nepřítel byl s velkými ztrátami zatlačen zpět na výchozí pozice.

Obě strany konfliktu tvrdí, že nepříteli způsobily těžké ztráty, zatímco samy utrpěly jen minimální škody.

Situace u Náhorního Karabachu se prudce vyostřila během noci z pátku na sobotu, kdy propukly boje s nasazením letectva, dělostřelectva a tanků. V neděli ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo jednostranné příměří, intenzivní boje však pokračovaly. Karabašské úřady uvedly, že jsou ochotny posoudit návrh na ukončení palby – ovšem za předpokladu, že se vojska vrátí na dřívější pozice.

Ázerbájdžán v sobotu oznámil, že ovládl několik strategických výšin a obcí v Náhorním Karabachu. Přiznal ztrátu 12 vojáků, bitevního vrtulníku a tanku. Arménský prezident řekl, že v bojích bylo zabito 18 arménských vojáků a dalších 35 bylo zraněno. Arménské úřady také tvrdí, že vinou nepřátelského ostřelování byl v Náhorním Karabachu zabit dvanáctiletý chlapec, Ázerbájdžán pak připisuje arménské palbě odpovědnost za smrt dvou civilistů.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 tisíc mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 až dosud k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marais ( 5. dubna 2016 12:31 )

 Stále media mlčí o tom, kdo začal ty boje? PROČ?

Zobrazit celou diskusi