Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Začátek staronové války o Náhorní Karabach? Putin vyzývá ke klidu zbraní

Začátek nové války? U Karabachu propukly boje. Zemřel i dvanáctiletý chlapec. (ilustrační foto)
Začátek nové války? U Karabachu propukly boje. Zemřel i dvanáctiletý chlapec. (ilustrační foto)  (Autor: Foto pro Blesk - Lenka Klicperová)
Autor: ČTK, tmp - 
2. dubna 2016
10:09

Dělostřelectvo, obrněná technika a vojenské letectvo. Tak to teď vypadá podél celé hranice s Náhorním Karabachem osídleném převážně Armény. V noci na sobotu zde totiž ázerbájdžánská armáda podnikla rozsáhlé útoky. O bojích podle agentury Interfax informovaly karabašské a arménské úřady. Ruské prezident Vladimir Putin vyzval Arménii a Ázerbájdžán k okamžitému klidu zbraní.

Putin vyjádřil hluboké znepokojení nad zprávami, že boje u Náhorního Karabachu opět vzplály. „Prezident vyzývá znepřátelené strany k okamžitému ukončení palby a ke zdrženlivosti, aby se zabránilo dalším obětem na životech," zdůraznil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Obě strany tvrdí, že nepříteli způsobily vážné ztráty, vlastní oběti dosud neupřesnily. Arménská armáda prý sestřelila ázerbájdžánský vrtulník, Ázerbájdžán to ale popřel. Podle karabašských úřadů při ostřelování zahynul dvanáctiletý chlapec a další dvě děti byly zraněny.

„Ázerbájdžán podnikl otevřený útok, po celé délce hranic s Náhorním Karabachem se vedou boje," uvedl mluvčí arménského ministerstva Arcrun Ovannisjan. „Na obou stranách jsou padlí (...) V tuto chvíli je iniciativa v našich rukou," dodal podle Interfaxu. Později doplnil, že Arméni přešli místy do protiútoku.

Baku tvrdí, že ázerbájdžánské síly pouze odpověděly na mohutné ostřelování z druhé strany. Podle ázerbájdžánského ministerstva obrany armáda přesnými zásahy zničila velké množství živé síly, bojové techniky a infrastruktury nepřítele. Na frontě se však nadále bojuje. Ázerbájdžán připustil, že u Náhorního Karabachu padlo 12 jeho vojáků. Arméni také sestřelili bitevní vrtulník a zlikvidovali ázerbájdžánský tank.

Vyjednávání bez výsledků 

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany zatím jen informovalo o masovém porušování příměří z arménské strany, která prý vypálila více než stovku výstřelů z minometů, uvedl server Newsru.com. 

Arménie a Ázerbájdžán již desítky let vedou spor o Náhorní Karabach. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let minulého století, která si vyžádala asi 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Jednání až dosud k vyřešení sporu nevedla.

Baku hrozí, že spornou oblast dobude zpět silou, nepovede-li diplomacie k výsledku, Arménie odpovídá, že se vojensky postaví proti každému takovému pokusu. Navzdory příměří na hranicích čas od času propukají přestřelky s oběťmi na životech. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Rusko má v Arménii vojenskou základnu a Jerevan kvůli spojenectví s Ruskem odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a vstoupil do hospodářského společenství vedeného Moskvou.

tredan ( 2. dubna 2016 15:00 )

https://twitter.com/chinaorgcn?ref_src=twsrc%5Etfw

lug70 ( 2. dubna 2016 11:17 )

Za téměř všemi konflikty po celém světě od konce druhé světové války stála CIA, která měla a pořád ještě má za úkol realizaci americké doktríny řízeného chaosu. Nejinak tomu bude i v tomto konfliktu.

Zobrazit celou diskusi