Komentář: Čeští politici znovu válčí s terorem, hlavně v televizi

Jak česká politika zareagovala na útoky v Bruselu?
Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
22. března 2016
19:08

V Bruselu znovu zaútočili teroristé a čeští politici hned znovu táhnou do války, samozřejmě hlavně v televizi. „Evropa je ve válce s radikálním islámem,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Brněnský politolog, od nějž byste určitě čekali víc, tentokrát dokonce trumfnul i Marka Černocha, 1. místopředsedu Úsvitu-národní koalice, jenž má válčení v programu. „Vyzývám vládu a premiéra Sobotku, aby byla co nejrychleji zajištěna komplexní ochrana hranic,“ držel se při zdi populista.

Je to ironie: Česko, známé ve světě spíš neválčením, táhlo do války i po pařížských útocích na satirický magazín Charlie Hebdo, jemuž teroristé mimochodem ekonomicky pomohli víc než jakýkoli Bůh.

Docela by mě zajímalo, jak chce Fiala válčit s radikálním islámem. Ten totiž není armáda, ale politické náboženství. Něco jako perverzní idea, chcete-li. A ty bohužel bují v hlavě, ne na bojišti. Poslední dobou dokonce bují stále víc i v hlavách rodilých Evropanů. Chce snad Fiala válčit i s nimi?

Naposled vytáhl do války proti radikálnímu islámu americký exprezident George W. Bush, jenž teroristům slíbil, že je „vyčoudí z děr“. Především jeho irácké tažení nakonec vyčoudilo z děr tolik lidí, že se teroristy nadšeně teprve stali. Ale možná umějí v ODS vyčoudit lidi z děr líp než americká armáda. Ostatně pár schopných kádrů na to v partaji určitě mají.

Stejně tak je naivní iluze, že nás před teroristy spasí zavření hranic. To omezí vlnu běženců, nezastaví ale teroristy: v Bruselu, kde během chvíle zabili přes 30 lidí, hledají pět teroristů. A podobné počty jich útočí i jinde, nejen v Evropě. Jak chceme hranici utěsnit tak, aby jí neprošlo pět bláznů? Tak naše hranice kdysi neochránili ani komunisti, kteří na nich lidi stříleli a zabíjeli elektrickým proudem.

Vyhlásit válku jakémukoli islámu se ukázalo stejně chytré jako maskovat radikalizaci mnoha evropských muslimů pohádkou o politicky korektním multikulturalismu. Na mnohdy sebevražedném terorismu islámských fanatiků je totiž multikulturní leda to, že nepatří do naší kultury. Západní teroristé obvykle milují život, ženy a whisky, takže radši zabíjejí jen ostatní lidi.

Náš problém je, že radikální islám nezabijete ani před ním neutěsníte hranice. Můžete dokonce zabít i teroristy, nezabijete ale jejich náboženství. Zřejmě tedy budeme potřebovat chytřejší řešení, než je válka.   

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

balika ( 23. března 2016 11:26 )

Možná by se naši politici mohli zeptat u Japonců, jak to tam funguje. Také vyspělá země a s machometány žádné problémy nemají.

vladimir1950 ( 23. března 2016 10:32 )

Keců bylo dost, už dávno nastal čas pro činy. Ty naše slavné politiky nahrnout buldozery do Vltavy, jak kdysi hlásal Míra Sládek. Zavřít Schengen, zavést Patriot Act a vypakovat tu pakáž zpět, odkud přišla. Nemilosrdně. Jak oni na nás, tak my na ně. OKO ZA OKO, ZUB ZA ZUB!

ivoadler ( 23. března 2016 09:57 )

Ať už ti blbci přestanou vykládat, že Evropa je v ohrožení. To víme dávno bez nich. A začnou něco dělat. Co takhle odchod z EU? 

platykodon ( 23. března 2016 09:39 )

Politici odvedli za vysoké platy velmi špatně svou práci. Neustále se budou radit a mezitím nás budou teroristi zabíjet. Kde je jejich trestní zodpovědnost? My je platíme, nám musí skládat účty a ne pouze při volbách, kdy se všichni třesou o svá koryta. Kdy konečně pochopí, že musí ukončit podporování běženců v našem státě, za naše peníze? Z mých peněz je živí, šatí, léči a oni za odměnu zabijí mé děti a vnoučata. Byla bych pro vyhoštění absolutně všech muslimů z našeho státu. Je mi jedno, kdo se modlí k Ježíšovi, kdo k Mohamedovi a kdo k Bolavé noze. V našem státě musí dodržovat naše pravidla, jinak ať táhnou.

moiaza ( 23. března 2016 09:39 )

Vláda nemá čas řešit terorismus. Je zajímá hlavně čapí hnízdo. Chtějí vědět, kdo si nakradl nejvíce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud