Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

V Damašku je po letech klid. Příměří je křehké, jsou hlášeny exploze a střelba

Autor: ČTK, kle - 
27. února 2016
08:00

V Sýrii vstoupila hodinu před páteční půlnocí v platnost dohoda o příměří. Přestože většina bojů ustala, dva lidé zemřeli a několik dalších bylo zraněno při explozi auta s trhavinami v centrální části země. Hlášeny jsou též izolované případy střelby. Příměří zprostředkovaly Spojené státy a Rusko. Pokud vydrží, budou 7. března obnoveny mírové rozhovory.

Exploze vozu s trhavinami při vjezdu do města Salamíja v centrální oblasti Sýrie, které je pod kontrolou vládních sil, zabila dva lidi a několik dalších zranila. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. O prvním větším incidentu od začátku příměří informovaly státní TV a agentura SANA.

 

Krátce po vyhlášení příměří byla slyšet střelba ve městě Halab. Došlo prý také k výbuchům v provincii Homs, jejich příčina však není známá.

 

Informace o zastavení bojů vyplývají podle agentury Reuters z informací OSN a Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

 

Do páteční půlnoci podle SOHR na většině území západní Sýrie zuřily boje, které pak ale v řadě oblastí utichly. „V Damašku a jeho okolí poprvé za několik let zavládl klid,“ uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán.

 

 

Rada bezpečnosti OSN v pátek večer jednomyslně přijala rezoluci podporující dohodu o příměří. Rezoluce požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v případě dodržování příměří hodlá 7. března obnovit mírové rozhovory.

 

 

K příměří se zavázala syrská vláda i opozice, dohoda se nicméně nevztahuje na radikály z Islámského státu a z fronty An-Nusra. Zastavení palby by mimo jiné mělo umožnit, aby se k civilistům dostaly potřebné dodávky humanitární pomoci.

 

Zničená Sýrie:

 

rumungro ( 27. února 2016 14:04 )

Kennedy řekl ten pravý důvod - Saudský ropovod, podporovaný USA, který Asad odmítl. Nebýt Putina a Asada, tak Sýrii ovládl IS, který z ropy žije.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa