Rusko má plán na ukončení syrské krize: USA návrh studují, říká Lavrov

Autor: ČTK, mb - 
10. února 2016
20:02

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (65) v rozhovoru s ruskými médii prozradil, že Rusko předložilo USA „konkrétní plán“ na ukončení syrské krize. Podle nejmenovaného západního zdroje agentury Reuters navrhlo Rusko na 1. března začátek příměří v Sýrii. Podle diplomata Spojené státy návrh nyní studují. Syrská opozice mezitím oznámila, že pojede na mírová jednání pouze v případě, když Rusko zastaví nálety v zemi a k civilistům v povstaleckých oblastech se dostane pomoc.

„Nabídli jsme jim (USA) naprosto konkrétní pán, který nyní studují,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že detaily prozradit nemůže. Zároveň si do Američanů rýpl: „Doufám, že Washingtonu nebude trvat moc dlouho, než jednoduchý návrh prozkoumá.“

Syrská opozice už ale dala najevo, že se zúčastní mírových jednání pouze v případě, jestli Rusko zastaví své letecké údery v zemi. Podle Reuters by mohlo příměří začít platit už 1. března. Jde prý o ruský návrh, informoval nejmenovaný západní zdroj.

V podobném duchu se vyjádřil i americký ministr zahraničí John Kerry (72): „Aktivity Ruska v Aleppu a celé oblasti ztěžují šance na to, aby strany zasedly ke stolu a začaly vážně jednat.“ Kerry tak narážel na postup syrské armády, která je podporována ruským letectvem. Aleppo je vnímáno jako bašta povstalců a Ankara už prohlásila, že „svým bratrům v Aleppu“ pomůže.

Hrozí humanitární katastrofa?

Jestliže bude postup syrské armády pokračovat, místní úřady odhadují, že by mohlo z Aleppa uprchnout 100 až 150 tisíc lidí.

Úvahy o možné humanitární katastrofě ale Sergej Lavrov odmítá jako falešné, poukázal na případ Madáji. „Mluvili o městě Madája, kde není dostatek jídla, léků a dalších nezbytností, protože je obleženo vládními jednotkami. Jenže ve stejnou dobu naprosto ignorovali osud 200 tisíc lidí v Deir ez-Zor, kteří byli obklíčeni Islámským státem,“ prohlásil ruský ministr.

V poslední době se množí zprávy o možné invazi Turecka a dalších států do Sýrie. Rusko má přitom v oblasti jen omezený počet jednotek, soustředí se především na bombardování pozic Islámského státu a dalších teroristických skupin. Vtrhnutí cizích mocností do Sýrie by však téměř jistě vedlo k eskalaci konfliktu.

tgbg ( 11. února 2016 11:24 )

Rusko má jediný plán. Vyhladit v Sýrii všechno živé a "dočasně" okupovat a drancovat Sýrii na věky věkův.

tgbg ( 11. února 2016 11:18 )

Bojová letadla USA zlikvidovala v syrské provincii Aleppo dva vlivné polní velitele teroristů. v okolí obce Kalav-Tahtani zlikvidován početný banditský útvar spolu s jeho velitelem Abu Maherem, který je rovněž znám jako Farid al-Mysri. Vivat USA!!!!

balika ( 11. února 2016 09:43 )

Zesílení rozporů mezi Tureckem a USA nabírá obrátky, vzhledem k tomu, jak USA nespěchají s vysvětlením americké pozice v kurdské otázce, píše The Voice of America.

balika ( 11. února 2016 09:39 )

Ruská bojová letadla zlikvidovala v syrské provincii Aleppo dva vlivné polní velitele teroristů. v okolí obce Kalav-Tahtani zlikvidován početný banditský útvar spolu s jeho velitelem Abu Maherem, který je rovněž znám jako Farid al-Mysri. Vivat Rusko, vivat Asad

tgbg ( 11. února 2016 09:29 )

Válka v Sýrii se blíží ke konci. Sýrie se možná bude trochu dělit, Kurdi by si zasluhovali svůj stát. Rusáci by si chtěli taky něco urvat hlavně pro své firmy. Asad dal údajně RUSKU vybrat buď Sýrie nebo Kurdi, chudák grázl netuší, že RUSKO žádné přátele nemÁ, pouze jakoby "spojence" a rozhodnou se pro Kurdy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud