Putin: Sýrie potřebuje novou ústavu. A nabídl „pomoc“ dalším zemím

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin (vpravo)  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK, kle - 
12. ledna 2016
07:10

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina potřebuje Sýrie začít pracovat na nové ústavě. Jde však pouze o první krok v řešení konfliktu a bude to ale zřejmě složité, prohlásil Putin v rozhovoru s německým deníkem Bild. Nabídl také „pomoc“ v konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

„Domnívám se, že v Sýrii je nutné posunout se k ústavní reformě. Je to samozřejmě komplikovaný proces. A poté by na základě nové ústavy Sýrie měla uspořádat předčasné prezidentské a parlamentní volby,“ uvedl ruský prezident v rozhovoru, který se uskutečnil před týdnem a nyní ho list dávkuje čtenářům.

Rusko od konce loňského září podniká letecké údery v Sýrii a podle Moskvy útočí na islamistické cíle. Některé západní země se ale domnívají, že cílem Rusů je pomoci syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, aby se udržel u moci.

Šéf Kremlu v náznacích zmínil diplomatický tlak ze strany USA a Francie, které apelují na Moskvu, aby zaměřila svou palebnou sílu na radikály ze samozvaného hnutí Islámský stát (ISIS). Ruská vojenská podpora bude podle Putina pomáhat částem syrské opozice v boji proti ISIS a rovněž pomáhat Asadovi.

„Hovoříte o Asadovi jako o našem spojenci. Víte, že podporujeme kroky ozbrojené opozice bojující proti Islámskému státu? Koordinujeme s nimi naše společné akce a údery našeho letectva, podporujeme jejich útočné operace v různých částech fronty,“ uvedl Putin.

Půjde Rusko do Íránu?

Ruský prezident rovněž poznamenal, že hledání míru v Sýrii komplikuje krize ve vztazích mezi regionálními rivaly Saúdskou Arábií a Íránem, kterou vyvolala poprava šíitského duchovního Rijádem. „Kdyby byla potřeba naše účast, byli bychom připraveni učinit všechno pro to, aby byl konflikt vyřešen,“ uvedl.

rumungro ( 12. ledna 2016 11:57 )

Zatím je jediný z nich,který nežije v Metrixu.Až skončí letos Op a nastoupí Trump,tak spolu s Putinem to ve světě zklidní.

eliska963852 ( 12. ledna 2016 10:25 )

Putin savjetskij těrpájzlik, éto sámyj balšój těrpájzlik vsjevo mira! A nikdy jinak!

tgbg ( 12. ledna 2016 09:17 )

Putin, největší dnešní agresor. Rusko má za sebou již desítky miliónů obětí po celém světě. Jeho pomoc znamená další a další mili=ony mrtvých a další a další zotročené národy.

balika ( 12. ledna 2016 08:51 )

Rozhodnuti Putina o nove ustave a volbach v Syrii je naprosto demokraticky a rozumny navrh . v CSR hned po zvoleni Havla prezidentem byl Dubcek pozadan o sestaveni nove ustavy duben 1990.

dumik ( 12. ledna 2016 08:21 )

proč je slovo POMOC v titulku v úvozovkách? jednání jsou Blesku proti mysli? lepší by bylo zkusit tu americkou pomoc -. vystřílet tam příznivce Asada a jeho předhodit davu k utracení? jako u Huseina jako u Kadáfího? Putin, a to je zjevné chce, aby v regionu zase zavládl klid a mír že by byl jediný?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud