Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

2 miliardy dolarů na tajných kontech: Stopy špinavých peněz vedou k Putinovi

Autor: všm/čtk - 
4. dubna 2016
05:10

Dvě miliardy dolarů. Takovou sumu mají na zahraničních kontech v daňových rájích „ulity“ nejbližší spolupracovníci a přátele ruského prezidenta Vladimira Putina. Informaci přinesl deník The Guardian, který čerpá z uniklých dokumentů v kauze Panama papers. I když se jméno samotného Putina nikde neobjevuje, je více než pravděpodobné, že je do celého schématu zapojen. V případu figuruje i jeho dcera Katerina.

I když samotný Putin v uniklých dokumentech nefiguruje, materiály podle zahraničních zdrojů potvrzují jeho zapojení. Obrovské částky, které mají jeho přátele v daňových rájích, získali skrz obchodní transakce, které musel ruský prezident zaštiťovat. Dokumenty rovněž naznačují, že z těchto peněz těžila Putinova rodina. 

Zmiňované dokumenty unikly z právní firmy Mossack Fonseca. Ta podle BBC pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout platbě daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. 

Nejbližší přátelé

V případě ruského prezidenta stojí v centru pozornosti jeho blízký přítel violoncellista Sergej Roldugin. Ten má na zahraničních účtech ukryto přes 100 milionů dolarů. Sám přitom popírá, že by byl jakkoliv spojen s ruskými politickými špičkami či se angažoval v tamním byznyse. Podle dokumentů vlastní ovšem podíl v několika obřích ruských podnicích, včetně soukromé banky Rossiya, na kterou byly USA uvaleny sankce po ukrajinské krizi. Dle panamských údajů je však pouze nastrčenou figurou, která má chránit identitu a soukromí skutečného vlastníka. 

Banka Rossiya má v celé kauze rovněž význačné postavení. Vede ji Yuri Kovalchuk, který je mimo jiné osobním bankéřem samotného Putina. Z banky byla na zahraniční účty v daňových rájích neznámé firmy Sandalwood Continental převedena zhruba miliarda dolarů.

Ta pochází z podivných půjček od státem řízené ruské banky Russian Commercial Bank. Část peněz byla později převedena zpět do Ruska, kde byla poskytnuta ve formě půjček s extrémně vysokými úroky, kdy výnosy odešly na švýcarská konta. Putinovi nejbližší rovněž obdrželi část peněz ve formě „půjčky“, ovšem naopak s velmi nízkým úročením.

Sandalwood Continental mimo jiné „zapůjčila“ 11 milionů dolarů zahraniční firmě Ozon, které patří lyžarský resort Igora ski poblíž Petrohradu. Ten nevlastní nikdo jiný než Yuri Kovalchuk. Putin je rovněž patron projektu. 18 měsíců po poskytnutí půjčky se v resortu odehrála honosná svatba Putinovy dcery Kateriny. Offshore trasa tak podle Guardianu začíná v Panamě, pokračuje přes Rusko, Švýcarsko a Kypr.

Desítky národních lídrů

V dokumentech se ale neobjevují pouze Putinovi blízcí. Odhalení se týká desítek národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, členů čínského politbyra a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy i například pákistánský premiér Naváz Šaríf či islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.

Na projektu se z ČR podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle dnešního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 000 dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Největší rána pro offshoerový svět

Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako "Panama Papers" pochází z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Vyskytují se v nich jména 12 nynějších a bývalých světových lídrů a 128 dalších světových politiků, tvrdí ICIJ.

Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti. "Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offshoerový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů," řekl podle BBC Gerald Ryre.

Firma zakládání offshoerových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem, jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.

"Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní," řekl podle jednoho ze záznamů zveřejněných britským listem nejmenovaný podílník společnosti. 

Čtěte vše o kauze Panama Papers 

marais ( 5. dubna 2016 12:39 )

to o tom blbovi si říkej sám sobě..! Pokud by něco ulil, tak už to ví celý svět a media by nepsala o ničem jiném...takže on to nemá zapotřebí!

marais ( 5. dubna 2016 12:36 )

 Prosím "Blesk", zablokujte příspěvky tgbg...jsou na hraně zákona!

xandrax ( 4. dubna 2016 14:02 )

12:45 http://zpravy.idnes.cz/putin-rusko-panama-papers-09r-/zahranicni.aspx?c=A160404_121356_zahranicni_er t

tgbg ( 4. dubna 2016 12:36 )

Putler zakládá války a krade a krade!!!!

c_rutin ( 4. dubna 2016 12:26 )

Nevěř.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud