Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Cameron, Putin, Si Ťin-pching: Obří únik dokumentů odhaluje podvody elit

Autor: ČTK, všm - 
3. dubna 2016
22:22

Desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Vyplývá to z dokumentů uniklých z právní firmy Mossack Fonseca, jejichž část v neděli zveřejnilo několik předních světových médií. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů.

V dokumentech je údajně i desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, či členů čínského politbyra. Materiály hovoří rovněž o masivních převodech ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Právě hlavní čínský představitel zavítal nedávno do České republiky. 

Porošenkovi zástupci sdělili, že prezident nebude zatím na žádné otázky odpovídat. Případným dotazům se prý bude věnovat v pondělí.

Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích. Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.

Zapojení jsou i Češi

Na projektu se z ČR podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle nedělního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám. Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy nejčastěji na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.

V databázi dokumentů lze podle centra dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.

Prolamujeme bariéry offshoreových struktur. Jsou tu #PanamaPapers, jeden z největších mezinárodních investigativních projektů v historii.investigace.cz/panamapapers

Zveřejnil(a) České centrum pro investigativní žurnalistiku dne 3. duben 2016

Legalizovat nelegální zisky, vyhnout se placení daní

Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích například Porošenko, pákistánský premiér Naváz Šaríf či premiér Islandu Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC.

Dokumenty rovněž popisují schéma masivního praní špinavých peněz, na němž se údajně podílí ruská banka Rossija a údajně sahá až k Putinovi. Peníze z banky, která je terčem sankcí EU i Spojených států, jsou podle uniklých záznamů vyváděny do offshoreových společností, z nichž několik vlastní Putinův blízký přítel, violoncellista Sejgej Roldugin. Ten si oficiálně vydělává stovky milionů dolarů, podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou "chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy".

Obří kauza

Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako "Panama Papers" pochází z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Vyskytují se v nich jména 12 nynějších a bývalých světových lídrů a 128 dalších světových politiků, tvrdí ICIJ.

Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti. "Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offsheorový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů," řekl podle BBC Gerald Ryre.

Firma zakládání offshoreových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem, jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.

"Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní," řekl podle jednoho ze záznamů zveřejněných britským listem nejmenovaný podílník společnosti.

havran2 ( 4. dubna 2016 11:03 )

A tak je to všude.Ty k...y nahoře si žijou jak prasata v žitě ! ! !

slavina ( 4. dubna 2016 08:40 )

Pokud je to tak...tak kde je Kalouz??? proč nekřičí???

slavina ( 4. dubna 2016 08:36 )

Hledám jména našich politiků....že by se někdo bál je zveřejnit?? třeba Kaloooosek

pepen ( 4. dubna 2016 07:42 )

Jak je možné,že Čechům to nevadí!!!!Peníze mizí na kontech politických podvodníků a důchodcům přidají k důchodům 40 kč.Na onkologické děti se sbírají víčka od Pet láhví-nejsou peníze na platy zdravotních sester atd!!!!Je to všechno naše vina!!!Od roku 1990 se tu krade,tuneluje a podvádí.Nejhorší potraviny samé jedy a éčka-pomalu vychcípáme a nikdo s tím nic nedělá!!!!Opravdu divný národ-vše si necháme líbit!!!!

maara666. ( 4. dubna 2016 07:05 )

Oni ze svých, američan z cizích.

Zobrazit celou diskusi