
Kauza Panama Papers: Co je to offshore společnost a jak fungují daňové ráje?

Kauza Panama Papers se týká milionů uniklých dokumentů právní firmy Mossack Fonseca. Ty dokazují, že desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady světových zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích. Obvykle skrz offshorové firmy. Jak to přesně funguje? Na to jsme se zeptali Lukáše Kovandy (35), hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen.
Jak offshore společnosti pracují?
„Jde o firmy se sídlem v daňovém ráji. To je místo, které se zpravidla vyznačuje nízkými nebo neexistujícím daněmi, anonymitou, netransparentností, neposkytováním informací o sídlících firmách.“
Kde fungují?
„Po celém světě. Mezi českými podnikateli jsou momentálně nejoblíbenějšími daňovými ráji Spojené státy, Seychely a Kypr.“
Kdo je využívá a k čemu?
„Kdekdo. Od kriminálníků, obchodníků se zbraněmi a drogových baronů až po »ctihodné« společnosti jako Apple nebo Nike. Třeba Apple měl loni v říjnu v daňových rájích »ulito« 181 miliard dolarů.“
Proč jsou tak oblíbené?
„Patrné jsou dva klíčové důvody: nižší daňová povinnost anebo možnost anonymizovat své podnikání, kterou využívají s oblibou politici napojení na veřejné penězovody.“
Jaká bude úspora z 1000 Kč, pokud ji pošlu do offshore společnosti?
„To závisí na velikosti společnosti, na využívaném daňovém ráji a na celkové daňové koncepci. V krajním případě ale platí, že ten, kdo doma na daních
odvede 1000 korun, by v daňovém ráji neodváděl nic.“
Díky za článek
Offshore společnosti a bankovní účty jsou opravdu zajímavé a přdevším kontroverzní téma (když tak doporučuji mrknout na https://www.ioffshore.cz/ . Pokud jde o mě, tak v tom nevidím problém.. taky byste nezůstali u vašeho operátora, pokud by vám jiný nabídl to stejné, ale o pětinu levněji, nebo ne?