Čtvrtek 28. března 2024
Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána
Oblačno, déšť 14°C

Na Islandu 6000 lidí volalo po nových volbách. Štve je kauza z daňového ráje

Autor: ČTK, kal - 
10. dubna 2016
09:35

Až 6000 lidí se v sobotu večer sešlo v centru islandské metropole Reykjavíku na demonstraci, jejíž účastníci požadovali rezignaci vlády a okamžité vypsání voleb. Informoval o tom dnes zpravodajský server Iceland Monitor. Vlnu protestů na Islandu rozpoutalo zveřejnění takzvaných Panama Papers. Tedy dokumentů, které se týkají převodů peněz do daňových rájů.

V dokumentech byl uveden i islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Ten už pod tlakem podal demisi a funkce se místo něj ujal místopředseda jeho Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson. Jinak ale vláda pokračuje v prakticky nezměněném složení.

Sobotní protestní shromáždění v Reykjavíku bylo největší ze série protestů od pondělka, kdy do ulic vyšlo asi 10 tisíc lidí. Na Islandu, který má jen 320 tisíc obyvatel, to byla jedna z největších politických demonstrací v historii.

Opozice v pátek vyvolala v parlamentu hlasování o nedůvěře vládě, ale vládní koalice ho vzhledem ke své dvoutřetinové většině v zákonodárném sboru přečkala.

Vládní strany slibují, že volby uspořádají na podzim. Opozice namítá, že vláda v současném složení nemá mezi obyvateli podporu, zvlášť když v ní jsou ještě další ministři zapletení do skandálu s panamskými dokumenty. Pokud by se volby konaly teď, vyhrála by je s největší pravděpodobností Pirátská strana, která má podle průzkumů podporu 43 procent voličů.

Expremiér prodal podíl manželce za dolar

Expremiér Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová koupili podle panamských dokumentů firmu na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investování milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar (zhruba 24 korun).

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Když se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi