Za kauzou z daňového ráje je miliardář Soros. „Útok na Putina,“ tvrdí WikiLeaks
Organizace WikiLeaks, která bojuje za svobodu slova a větší transparentnost, ostře zkritizovala Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Tedy uskupení stojící za kauzou tzv. Panamských dokumentů. Údajně se jedná o útok na Rusko, který financuje miliardář George Soros (85). WikiLeaks zároveň kritizovalo fakt, že Panamské dokumenty nejsou přístupné veřejnosti.
„Útok na Putina je dílem OCCRP, které se zaměřuje na Rusko a bývalé státy SSSR. Je financováno USAID a Sorosem,“ napsala organizace WikiLeaks na sociální síť Twitter.
US govt funded #PanamaPapers attack story on Putin via USAID. Some good journalists but no model for integrity. pic.twitter.com/5MnZbB6Zwz
— WikiLeaks (@wikileaks) 6. dubna 2016
OCCPR je zkratka pro Organized Crime and Corruption Reporting Project, což je uskupení investigativních novinářů. USAID je federální agentura USA, která poskytuje zahraniční pomoc, a George Soros je maďarsko-americký miliardář židovského původu.
WikiLeaks tak reagoval na zprávy v zahraničních médiích, které spojily ruského prezidenta Vladimira Putina (63) s kauzou Panamských dokumentů, přestože v seznamu není vůbec jmenován. Nehledě na to, že otec britského premiéra Davida Camerona (49) v kauze jmenován je, většina tamních médií fakt ignorovala a zprávu prezentovala jako „důkaz“ Putinovy viny. Na seznamu je i ukrajinský prezident Petro Porošenko (50), ale této skutečnosti v prvních dnech zahraniční média téměř nevěnovala pozornost.
Nízká úroveň takovéto žurnalistiky vyvolala na sociálních sítích posměch uživatelů. „BBC je zkratka pro Britský brainwashingový kanál? Vůbec nezmiňují Camerona??? Je to snad proti národnímu zájmu?“ naspal na Twitter uživatel Lloyd.
@BBCWorld @BBCNews no mention of @David_Cameron ??? Or is that against national interest ? British brainwashing channel
— Lloyd (@Lloyd_O_M) 4. dubna 2016
Nicméně samotný fakt, že tzv. Panamské dokumenty finančně podporuje například George Soros nebo USAID, není nic tajného. Projekt se tím netají a každý uživatel si tuto informaci může přečíst zde.
Organizaci WikiLeaks ale také vadí, že ICIJ nezveřejnil dokumenty veřejnosti. Práci světových médií pak organizace zhodnotila slovy: „Guardian zveřejnil dva dokumenty, Süddeutsche Zeitung 0 dokumentů.“
In total, Guardian has released, 2 #PanamaPapers documents. Süddeutsche Zeitung, 0 documents.
— WikiLeaks (@wikileaks) 7. dubna 2016
Zároveň se WikiLeaks podivuje nad tím, proč na seznamu prakticky chybí Američané.
Berger: #PanamaPapers "not the Scoop but the Flop of the Century" https://t.co/pP7RuqfYIr pic.twitter.com/4PCzLRUkBL
— WikiLeaks (@wikileaks) 7. dubna 2016
To by ale mohlo být jednoduše vysvětleno tím, že dokumenty pocházejí z právní firmy Mossack Fonseca, což je pouze jedna z mnoha společností, která nabízí služby specializující se na daňové ráje.
Islandský premiér rezignoval. Už doopravdy
Zatím jedinou opravdovou „obětí“ kauzy Panamských dokumentů je islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson (41), který nejdříve utekl před novináři, když se ho ptali na majetek, a po rozsáhlých protestech v zemi rezignoval. Vzápětí však svou rezignaci odvolal, prý šlo jen o „dočasné předání úřadu“. Tím ovšem politické kotrmelce na Islandu neskončily.
Ve středu pozdě večer oznámil premiér svou rezignaci, pokud ji znovu neodvolá, na podzim budou předčasné volby. V čele ostrovní vlády zatím stanul dosavadní ministr zemědělství a místopředseda vládní Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson (53).