Adresa, kontakty, smsky? Čtěte, co všechno o nás vědí mobilní operátoři

Autor: Etienne Bláha, ula - 
14. 6. 2016
05:02

Zaměstnanec jednoho z největších mobilních operátorů v Česku ukradl osobní údaje klientů a prodal je dál. Zástupci T-Mobile uklidňují, že se nejednalo o žádná citlivá data. Co o nás ale vlastně operátoři vědí a jak dlouho mohou mít data k dispozici?

Adresa a kontakt
Z faktur a podepsané smlouvy zná operátor vaši adresu a mailový kontakt. Jde o nejjednodušeji dostupný údaj, se kterým se setká nejvíce zaměstnanců. Zneužitelný je zejména pro nevyžádanou reklamu a marketing.

Kde se nacházíme
Lokalizační a provozní údaje mohou prozradit, kde se v určitý čas nacházíte. Údaj musí ze zákona uchovávat všichni operátoři. Data je možné zneužít především v osobní rovině, když netoužíte po tom, aby se vědělo, kde právě jste.S kým si voláte
Voláte často na čísla, která před ostatními zatajujete? I to na vás ví operátor a lze to lehce zneužít, pokud nejde o záležitost, se kterou se chcete chlubit třeba manželce. Navíc vám údaj řekne, jak dlouho jste volal a případně kolik vás to stálo.

Hesla k aplikacím
Pokud nejde o aplikace pocházející přímo od operátora, nemusíte se bát jejich zneužití. Většina hesel patří správci aplikace, kterým bývá většinou Google nebo jiná velká firma.

Smsky, komunikace
Operátor je sice povinen uchovávat údaje o příchozích a odchozích zprávách, přihlášeních na internet či telefonátech, ale jejich obsah se nezaznamenává. Dle zákona musí data mít k dispozici po dobu 6 měsíců.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

rentierskej ( 14. června 2016 12:45 )

a ještě tam musí být soused, co to ZA NĚ NAPSAL. (přece nevěřiš, že geza či někdo z jeho rodiny umí psát)!

rentierskej ( 14. června 2016 12:39 )

kdybych byl dealer drog, tak proč ne. ale jinak bych opravdu nerad všem, s kým si voláme, dával stále dokola nové a nové telefonní číslo.

bleee ( 14. června 2016 11:56 )

Tak ted jsi za vodou, bravo(tlesk, tlesk). Asi jsi mimo realitu, když furt vyměňuješ telefonní čísla, aby operátor nevěděl tvoji adresu- asi jsi přiletěl z Gurunu, když nechápeš kolik všelijakej "institucí" má tvoji adresu, od kterých se to může dostat ven, jako od tohoto operátora

vvogh.t ( 14. června 2016 11:04 )

on; máma a táta

JETHRO ( 14. června 2016 08:42 )

Já používám jen tarif za 99 Kč. na měsíc.Dobiji 200 Kč.,a když je za dva měsíce utratím, sim kartu vyhodím a koupím novou.Tímto způsobem provolám za rok 1 188 Kč. Operátor nezná moji adresu,kterou by popřípadě mohl někomu poskytnout.

Zobrazit celou diskusi
Další videa