Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Boj o Bílý dům: Trump a Clintonová potvrdili ve zlomový den role favoritů

Autor: ČTK, sou - 
2. března 2016
07:15

Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump potvrdili podle odhadů během takzvaného volebního superúterý role favoritů mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoe, Trump zatím v sedmi státech unie. Volební klání uchazečů o stranickou nominaci se konalo ve 13 amerických státech.

Podle odhadů výsledků, které zveřejnila televizní stanice CNN, získala bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová nominaci v Georgii, Virginii, Alabamě, Tennessee, Massachusetts, Arkansasu a Texasu. Její soupeř z demokratického tábora Bernie Sanders zvítězil podle očekávání v primárkách ve svém domovském státě Vermontu a na seznam nominací si připsal i ty z Oklahomy, Minnesoty a Colorada. 

Clintonová na svou stranu získala také demokratické voliče v primárkách na Americké Samoe, která je nezačleněným územím USA. Už před volebním superúterým získala nominace v Iowě, Nevadě a Jižní Karolíně, Sanders v New Hampshiru. Bývalá první dáma tak má po úterý nominace z deseti a vermontský senátor z pěti států. 

Ve dvou státech uspěl Cruz, v jednom i Rubio

V republikánském táboře podle odhadů CNN zvítězil v Georgii, Vermontu, Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts a Tennessee Donald Trump. Senátor Ted Cruz získal republikánskou nominaci podle očekávání ve svém domovském státě Texasu a voliče o svých přednostech přesvědčil také v Oklahomě. Svou vůbec první nominaci získal na volebním shromáždění v Minnesotě floridský senátor Marco Rubio. 

Trump v dřívějších volebních kláních získal nominace už ve třech ze čtyř států unie: New Hampshiru, Jižní Karolíně a Nevadě. V Iowě zvítězil Ted Cruz.

Trump se těší na souboj o křeslo v Bílém domě s Clintonovou 

„Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velicí,“ uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. „Amerika je silná, pokud jsme silní všichni,“ dodala. Cílem podle není učinit Ameriku opět velikou, jak to pravidelně na svých akcích požaduje Trump, ale učinit Ameriku opět „celou“.

Trump a Clintonová potvrdili během superúterý role favoritů Trump a Clintonová potvrdili během superúterý role favoritů | ČTK

Trump na tiskové konferenci na Floridě, kterou uvedl jeho někdejší republikánský rival Chris Christie, řekl, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě. Pogratuloval také svému protivníkovi Cruzovi k vítězství v Texasu a Oklahomě, „senátorek“ Marco Rubio podle něj ale tuto noc prohrál na plné čáře. Sám sebe miliardář označil zasjednotitele“, který vždy říkal a bude říkat pravdu.

Trump a Clintonová potvrdili během superúterý role favoritů Trump a Clintonová potvrdili během superúterý role favoritů | Reuters

Senátor Ted Cruz poblahopřál Donaldu Trumpovi k vítězství, zároveň ale vyzval republikány, kteří zatím nezískali žádnou nominaci, aby se své kandidatury vzdali a proti Trumpovi se spojili. Pokud zůstanou rozdělení, umožní Trumpovi cestu k nominaci, což Cruz označil za „totální katastrofu“ pro republikánskou stranu. Texaský senátor hovořil ještě před tím, než první nominaci získal i jeho soupeř Rubio. „Amerika by neměla mít prezidenta, za jehož slova byste se styděli, kdyby je vaše děti opakovaly,“ dodal texaský senátor s odkazem na Trumpa.

Podívejte se, jak se v USA volí prezident:

Video Srozumitelně: Takhle Američané vybírají svého prezidenta - Tomáš Polák, Mária Rušinová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Trumpa označili i za hochštaplera 

Na volební akci ve Vermontu Bernie Sanders nadšenému davu podporovatelů slíbil „mnoho set delegátů“ z volebního superúterý. „Společně vytvoříme hospodářství, které bude pracovat pro nás pro všechny, nejen pro lidi nahoře,“ řekl. „V této kampani nejde jen o to zvolit nového prezidenta. Jde o politickou revoluci,“ dodal Sanders.

Floridský senátor Marco Rubio začal podle svých slov před pěti dny demaskovat Donalda Trumpa. „Strana (prezidenta Abrahama) Lincolna a (prezidenta Ronalda) Reagana a prezidentský úřad Spojených států nikdy nepřevezeme hochštapler,“ slíbil senátor. 

Neznámé jsou ještě výsledky shromáždění republikánů na Aljašce. Republikáni v úterý hlasují rovněž ve státech Colorado a Wyoming, o kandidátech se tu ale rozhodne až později. 

V úterních primárkách a volebních shromážděních se hraje o 595 delegátů mezi republikány a o 865 mezi demokraty. Aby získal demokratický kandidát nominaci, potřebuje celkem 2383 delegátů, republikánovi jich stačí získat 1237.

mandat ( 2. března 2016 20:41 )

Tu babu nemuzu ani cejtit.

santamonica ( 2. března 2016 16:09 )

Bill byl sympatak, ale ted plati draze za Moniku a dalsi tim, ze musi podporovat manzelku v jeji honbe za moci. Chudak chlap. Musi mu z toho strasit

santamonica ( 2. března 2016 15:56 )

 Jak my tady v USA, tak vy v Evrope, muzeme jen doufat, ze vyhraje Donald. Pokud by zvitezila Hillary, tak ruku v ruce s Merkel znici nasi civilizaci. Trump muze byt vulgarni a od huby, ale je to uspesny podnikatel, umi si poradit s uplatky a korupci a je si vedom nebezpeci radikalniho Islamu. Hillary je prolhana, zakerna, nebezpecna Xantipa ktere jde jen o to, stat se presidentkou. Lidi, bezpecnost, nezamestnanost, statni dluh, takove malickosti ji vubec nezajimaji. Kdyz se podivate jak se zachovala v Benghazi situaci, tak uvidite jeji opravdovy charakter.

Zobrazit celou diskusi