Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

FBI zveřejnila dokumenty ke Clintonově milosti pro podvodníka. Týden před volbami

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2016
06:48

Pouhý týden před prezidentskými volbami ve Spojených státech zveřejnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dokumenty z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Bill Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany. Marc Rich byl tehdy už roky na útěku před zákonem, před americkou justicí se schovával ve Švýcarsku.

Štáb demokratické kandidátky na prezidentku vzápětí vyjádřil údiv nad nečekaným krokem FBI, který během vrcholící volební kampaně může uškodit Hillary Clintonové a prospět jejímu soupeři Donaldu Trumpovi. „Pokud to není dáno nějakou stanovenou lhůtou ze zákona, pak je to podivné,“ pozastavil se mluvčí štábu Brian Fallon. „Zveřejní teď FBI spisy o diskriminaci v Trumpových bytových komplexech v 70. letech?“ dodal.

Podle agentury AP se 129 stran „silně cenzurovaných“ dokumentů o Clintonově milosti objevilo na webu FBI v pondělí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Rozruch následoval až poté, co se později FBI o nich zmínila na Twitteru. AP dodala, že minulý měsíc FBI zveřejnila historické dokumenty o otci republikánského uchazeče Fredu Trumpovi.

Agentura TASS připomněla, že Richova manželka později věnovala půl milionu dolarů na stavbu Clintonovy prezidentské knihovny. FBI případ zkoumala, ale v roce 2005 své vyšetřování uzavřela, aniž by kohokoliv obvinila. Sám Rich zemřel v roce 2013.

Milost v poslední den funkce

Rich se stal legendou díky tomu, že v 60. a 70. letech zásadně přispěl k vytvoření promptního trhu s ropou, a sebral tím obchodování z rukou velkých ropných koncernů. Do povědomí širší veřejnosti se ale dostal zejména tím, že jej Spojené státy v 80. letech obvinily z neplacení daní a nelegálních ropných obchodů s Íránem. Po tehdy největším obvinění z daňových úniků v historii USA zůstal Rich ve Švýcarsku a FBI jej zařadila na seznam nejhledanějších osob. Prezident Clinton mu v lednu 2001, poslední den, kdy byl ve funkci, dal milost, za což byl obviňován z korupce.

Tábor demokratické kandidátky Clintonové v minulých dnech zaskočila zpráva FBI o nálezu nového balíku elektronické pošty, kterou bývalá ministryně zahraničí odesílala oproti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu. Přestože červencové vyšetřování obdobného prohřešku skončilo jen pokáráním, nikoli žalobou, kauza otevřená krátce před volbami vyvolala mezi demokraty šok a mezi republikány novou naději.

Trump nabírá body

Trump podle průzkumů smazal několik procent ze ztráty na svou soupeřku a šance hodlá dál využít. Kandidát také vyzval ty voliče, kteří již využili možnost hlasovat a hlasovali pro Clintonovou, aby si špatné rozhodnutí rozmysleli a využili příležitosti změnit svoji volbu.

Clintonová naopak připomíná Trumpovo odmítání zveřejnit svá daňová přiznání, jakož i obvinění ze sexuálního obtěžování. „Strávil svůj život pomlouváním, ponižováním a napadáním žen,“ prohlásila na předvolebním shromáždění v Dade City.

Jeden z manažerů kampaně Clintonové, Robby Mook, znovu vyzval FBI, aby zveřejnila vše, co ví o Trumpových stycích s Ruskem.

Vše o prezidentských volbách v USA 2016 čtěte zde >>>

nezadat1 ( 2. listopadu 2016 09:02 )

Debilní správy,při pohledu na ni jsem se poblil a to mám silný žaludek.

3537 ( 2. listopadu 2016 08:59 )

Každého prozradily činy.

3537 ( 2. listopadu 2016 08:46 )

https://www.youtube.com/watch?v=7c3ouG8ArUU Lubomír Zaorálek o státní mafii

Felix Julec ( 2. listopadu 2016 08:43 )

Clintonovi přece udělili milost jen jednomu člověku a tolik povyku.Znám jednu zemi a jednoho prezidenta v ní a ten udělil generální pardon spoustě lidí,kteří měli na rukách spousty finanční špíny,okradli jak stát,tak spoluobčany a přitom je klídek.

3537 ( 2. listopadu 2016 08:29 )

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/419316-ukrajinu-sokovala-majetkova-priznani-politiku.html

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa