Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Co potřebujete vědět o vyšetřování Clintonové FBI? 10 otázek a odpovědí

 • Autor: Alexandr Božilov - 
  31. 10. 2016
  18:20

  Jen pár dnů před začátkem amerických prezidentských voleb přišel ředitel FBI se šokujícím prohlášením: „Objevily se nové e-maily, které mohou zcela změnit závěry vyšetřování, které bylo vedeno proti Hillary Clintonové kvůli používání jejího soukromého e-mailu pro služební účely.“

  Ještě nikdy v historii nebyla FBI takto vtažena do souboje dvou prezidentských kandidátů. Co se vlastně stalo a jak to může ovlivnit volbu nejmocnějšího politika naší planety? Deník New York Times přišel s 10 nejdůležitějšími otázkami a odpověďmi na ně.

 • 1.Co se stalo v pátek?

  Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil Kongresu, že prozkoumá další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu demokratické kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové z doby, kdy byla šéfkou diplomacie. Chce prozkoumat, zda neobsahují tajné informace. O vyšetřování informoval v dopise šéfy obou komor Kongresu ředitel FBI James Comey, který ale nebyl s to sdělit, jak dlouho zkoumání potrvá.

  Šéf FBI James Comey Šéf FBI James Comey | ČTK/AP

 • 2.Kde se nové e-maily objevily?


  Nejmenovaný vládní zdroj upřesnil, že e-maily byly nalezeny v jiném elektronickém zařízení v rámci nesouvisejícího jiného vyšetřování. Zařízení patřilo poradkyni Clintonové – Humě Abedinové a jejímu manželovi Anthonymu Weinerovi. Weiner je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s 15letou dívkou. Abedinová již v srpnu oznámila, že se s ním rozchází i kvůli jiným jeho sexuálním skandálům.

  Anthony Weiner a jeho žena Huma Abedinová Anthony Weiner a jeho žena Huma Abedinová | Reuters

 • 3.Proč se FBI o e-maily zajímá?


  Podle federálního zákona je neopatrné zacházení s informacemi týkajícími se národní bezpečnosti trestným činem, kterým se FBI musí zabývat. V roce 2015 začala FBI vyšetřovat Clintonovou, která jako ministryně zahraničí používala pro služební komunikaci soukromou e-mailovou schránku. FBI se snažila zajistit všechny elektronické přístroje (telefony, tablety, počítače), které Clintonová a její asistenti používali. Mnohé z nich se jim však nalézt nepodařilo. Nakonec FBI konstatovala, že nebyly nalezeny důkazy o tom, že by někdo porušil federální zákon. Nově objevené e-maily však mohou přinést nové informace.

  Hillary Clintonová Hillary Clintonová | ČTK

 • 4.Proč Comey dopis poslal?


  V červenci řekl Comey Kongresu, že vyšetřování Clintonové bylo sice uzavřeno, nicméně pokud se objeví nové informace, FBI je prozkoumá. Ředitel FBI se rovněž zavázal, že bude ohledně tohoto případu Kongres informovat, pokud by se situace jakkoliv změnila. Právě kvůli tomuto závazku informoval členy Kongresu prostřednictvím dopisu o novém vývoji situace.

  Šéf FBI James Comey Šéf FBI James Comey | ČTK/AP

 • 5.Koho jednání Comeyho znepokojilo?


  Mnoho demokratů, ale i někteří republikáni označili obsah dopisu za nejasný a bezprecedentní. Nejvyšší představitelé ministerstva spravedlnosti naléhali na ředitele FBI, aby dopis neposílal a neporušil tím tradici, která velí, že se veřejně nediskutuje o probíhajícím vyšetřování a nedělá se nic, co by mohlo být považováno za vměšování se do voleb.

  Hillary Clintonová Hillary Clintonová | ČTK

 • 6.Co to znamená pro Clintonovou a její kampaň?


  To zatím není zcela jisté. Přibližně 20 milionů Američanů již svůj hlas v předběžném hlasování odevzdalo. Průzkum deníku Washington Post a televizní stanice ABC ukázal, že většinu voličů nové vyšetřování v rozhodování neovlivní. Kauza ale může mít vliv na hlasování dosud nerozhodnutých voličů nebo těch republikánských, kteří se od Trumpa na základě jeho posledních skandálů odvrátili. Faktem ale je, že Trump týden před prezidentskými volbami dotahuje v průzkumech veřejného mínění ztrátu na Clintonovou. Podle posledního průzkumu Washington Post-ABC ztrácí republikánský uchazeč o Bílý dům na svoji soupeřku jen jeden procentní bod.

  Souboj Donalda Trumpa a Hillary Clintonové bude podle všeho těsný. Souboj Donalda Trumpa a Hillary Clintonové bude podle všeho těsný. | Reuters, EPA

 • 7.Co se děje nyní?


  V současné době FBI pokračuje ve vyšetřování, které uzavřela v červenci. Agenti FBI budou zjišťovat, jestli nově objevené e-maily neobsahují tajné informace. Clintonová se nechala slyšet, že nepředpokládá, že FBI zjistí porušení zákona, až e-maily prověří. Někdejší první dáma USA FBI vyzvala, aby o nové kontrole jejích e-mailů co nejdříve zveřejnila podrobnější informace.

  Hillary Clintonová Hillary Clintonová | ČTK

 • 8.Jaký je nejhorší možný scénář pro Clintonovou a její asistenty?


  Pokud by nově objevené e-maily naznačily, že Clintonová nebo někdo z jejího týmu úmyslně vynášel utajované informace ven ze zabezpečených vládních systémů nebo bránil předchozímu vyšetřování, je velice pravděpodobné, že by FBI své pátrání rozšířila. V úvahu by připadalo také trestní stíhání a případné odsouzení. Vyšetřování je však na samém počátku a je nepravděpodobné, že by se nějaké závažné obvinění objevilo ještě před začátkem hlasování.

  Hillary Clintonová Hillary Clintonová | ČTK

 • 9.Jak neobvyklá je to situace?

  Je to krajně neobvyklá situace. Žádný ředitel FBI ještě nikdy veřejně neoznámil podobné odhalení tak těsně před prezidentskými volbami.

  Federální úřad pro vyšetřování (FBI) Federální úřad pro vyšetřování (FBI) | Profimedia

 • 10.Co o Comeyho dopisu soudí ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová a její ministerstvo?

  Nejvyšší představitelé ministerstva spravedlnosti odrazovali šéfa FBI od toho, aby nové skutečnosti zveřejňoval takto těsně před volbami. Podle jejich názoru měl upozornit Kongres až v případě, kdy by agenti nalezli v nově objevených e-mailech nějaké závažné informace. Takto prý může být Comeyho jednání vnímáno jako porušení směrnic a vměšování se do voleb.

  Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová Americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová | EPA

yokky ( 31. října 2016 18:56 )

nepotrebujeme vedet nic ,,,je v pr....eli,,at se stahne do bazin ,,,,lets go mr.trump.....

snehulak ( 31. října 2016 18:56 )

Vážně nám chcete naznačit, že americká demokracie spočívá v tom, že už před volbami 20% volitelů nezvratně odvolilo a že zjišťování, zda některý z kandidátů neohrozil před časem americkou bezpečnost, je protiústavní zásah do voleb? A že americké prezidentské volby jsou v podstatě jen taková obyčejná Show ?

Zobrazit celou diskusi