Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Severní Korea vypustila zakázanou raketu. „Je to hrozba,“ reaguje svět

Autor: ČTK, ula - 
7. února 2016
08:26

Diktátor Kim Čong-un opět hrozí. Severní Korea v noci na neděli navzdory mezinárodní kritice vypustila raketu dlouhého doletu se satelitem a sdělila, že jich bude v budoucnu více. Pchjongjang uvedl, že dopředu oznámené vypuštění rakety se satelitem pro pozorování Země bylo „naprostým úspěchem“. Západ tento krok považuje za zastírací manévr pro test raketové technologie, s níž by mohla KLDR ohrozit například Spojené státy.

Jihokorejský Soul a Washington podle agentury AP krátce po vypuštění rakety sdělily, že v reakci na sílící vojenskou hrozbu ze strany KLDR diktátora Kim Čong-una zahájí jednání o rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Jižní Koreji. 

Spojené státy chtějí umístit v Jižní Koreji moderní mobilní protiraketový systém THAAD. Tento obranný systém ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle.

Japonský premiér Šinzó Abe označil krok Pchjongjangu za „absolutně nepřijatelný“, jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje řekla, že jde o „neodpustitelnou provokaci“.

Diplomaté z OSN sdělili, že Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea požádaly po zprávě o vypuštění rakety o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti.

Hrozba pro americké zájmy

Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že Spojené státy budou s Radou bezpečnosti spolupracovat na opatřeních, která by Kim Čong-unovu KLDR přiměla se z vypuštění zakázané rakety zodpovídat.

Televize NHK uvedla, že první odpadající část rakety spadla do Žlutého moře, asi 150 kilometrů od západního pobřeží Korejského poloostrova, další asi 250 kilometrů západně od korejského pobřeží a poslední 200 kilometrů jižně od Japonska do Tichého oceánu. Japonská vláda sdělila, že nic z odpadu po raketě na japonské území nespadlo.


Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová označila severokorejský program raket a jaderných zbraní za hrozbu pro americké zájmy a bezpečnost některých nejbližších spojenců USA. Prohlásila, že Washington učiní všechny nezbytné kroky na svou obranu, a vyzvala mezinárodní společenství, aby Pchjongjangu ukázalo, že jeho „nezodpovědné kroky musí mít závažné důsledky“.

gabreta ( 7. února 2016 11:55 )

Raketa je zakázána kým? "Demokratickýma" Amíkama? Nepřipadají si už trochu směšně, ve snaze diktovat světu co kdo smí a nesmí? Jak je vidět, tak svět už na jejich kecy kašle a zajišťuje si svoji bezpečnost sám a bez jejich povolení! Kde si asi půjčí peníze na protiraketové systémy, když mají kasičku prázdnou?

kov3 ( 7. února 2016 11:43 )

Aspoň pred niekým majú tí odporní amíci strach...Dobrá správa pred nedeľným obedom.

santikxauz ( 7. února 2016 11:33 )

Další důvod,aby američtí agresoři postavili systém protiraketové obrany v Jižní Koreji.

karelka ( 7. února 2016 11:33 )

To každý stát nedokáže, místo aby s Koreou jednali jako se sobě rovným, tak jen sankce, sankce.NASA neumí vyrobit motor na pohon rakety, museji je kupovat od RF Kim by jich dodal kolik by chtěli, je to skvělý národ......

funebrak ( 7. února 2016 11:22 )

Kim je jeden z mála kluků který se neposerou před "světovým policajtem".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud