Němci chtějí kvůli uprchlíkům armádu v Libyi. „Špinavý obchod,“ varuje opozice

Autor: ČTK, mb - 
21. ledna 2016
15:05

Německá vláda čelí podezření, že v Libyi chystá „špinavý obchod“. Opoziční strana Die Linke s ním přišla poté, co ministryně obrany Ursula von der Leyen (57) naznačila, že by Německo mohlo vyslat do Libye vojáky. Berlín si od kroku prý slibuje omezení počtu uprchlíků, kteří do Evropy proudí právě z libyjského pobřeží.

„Německo se nevyhne svému podílu odpovědnosti,“ uvedla ministryně obrany Leyen na otázku, zda mohou být vyslány do Libye německé jednotky. Úlohou německých vojáků by byl výcvik ozbrojených sil „vlády národní jednoty“.

Libyjští politici se shodli na sestavení vlády národní jednoty v pondělí. Kabinet bude mít 32 členů a má pomoci sjednotit soupeřící libyjské frakce. Vláda bude muset podle ministryně „rychle zjednat pořádek v této obrovské zemi a zároveň bojovat proti islámskému terorismu.“

Není jasné, kdo s kým válčí”

Nápad vyslání německých jednotek do Libye ovšem rozzuřil německou levici, ta ideu označila za „špinavý obchod“. Berlín chce prý ve skutečnosti jen zastavit obrovský nápor uprchlíků, který proudí do Evropy mimo jiné právě z libyjských přístavů. „Plány (Berlína) ohledně Libye jsou daleko větší než jen výcvik vojáků,“ tvrdí politik Jan van Aken ze strany Die Linke. Podle něj jde o „nebezpečný krok“, protože „nyní není jasné, kdo s kým válčí“.

Libye má dva soupeřící parlamenty, jeden sídlí v Tripoli, druhý v Tobruku. Kromě toho v zemi existuje zhruba 100 menších soupeřících frakcí, stovky kilometrů libyjského pobřeží navíc ovládá Islámský stát a jeho pozice prý posilují. Experti se shodují na tom, že vláda v zemi po pádu Kaddáfího de facto zkolabovala. „Musíme vycházet z toho, že vládní struktury se v Libyi zhroutily,“ prohlásil v loňském roce německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (60).

Uprchlíci proudící do Evropy často vyrážejí na chatrných člunech buď z Turecka, nebo právě z Libye, v menší míře pak z Egypta. Jen za minulý rok přijalo Německo přes milion běženců, letos má přijít dle odhadů Evropské komise do Evropy dalších zhruba 1,5 milionu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud