
Americká mise selhala: Libyjští vojáci zveřejnili fota speciálních jednotek

Tajná mise speciálních amerických jednotek USA byla vyzrazena. Jen co elitní vojáci přistáli na libyjské vojenské základně, Libyjci jim přikázali nastoupit zpět do letadla. Předtím ale Američany ještě vyfotili a snímky zveřejnili na internetu.
„Přistálo dvacet vojáků v plné výzbroji. Měli neprůstřelné vesty, zbraně, tlumiče, GPS a přístroje pro noční vidění,“ napsali libyjští vojáci na stránkách Facebooku. Libyjci chtěli vědět, co tam dělají a dostalo se jim odpovědi, že jsou na místě na základě „dohody s ostatními příslušníky libyjské armády“. Taková odpověď se ale libyjským vojákům nezamlouvala a přikázali jim opět nastoupit do letadla: „Hrdinná armáda na základně Wattiay jim okamžitě nařídila místo opustit a jednotka tak učinila, jejich vybavení jim bylo ponecháno,“ napsaly libyjské jednotky na Facebook.
Libye je po pádu Kaddáfího zmítána sektářským násilím. Země je rozdělena mezi dvě hlavní soupeřící frakce – Úsvit Libye, který sídlí v hlavním městě Tripolis a mezinárodně uznávanou vládou, která sídlí v Tobruku. Třetím významným hráčem v Libyi je Islámský stát, který ovládá pobřeží Libye o rozloze 250 km. Podle expertů však v poslední době proniká dále do vnitrozemí ve snaze ovládnout ropná pole.
Základna Wattiya se nachází na území, které je pod správou mezinárodně uznávané vlády. Proč byly americké jednotky takto vyzrazeny a "zostuzeny", není zatím jasné. Základna se nachází blízko pozicím Islámskému státu, Američané tak zřejmě měli za úkol zastavit postup džihádistů. Podivný incident už potvrdil i Pentagon: „Členové amerických jednotek přicestovali do Libye 14. prosince, aby vedli dialog s představiteli libyjské armády. Když dorazili na místo, příslušníci tamních milicí požádali, aby americké jednotky vyklidily prostor. Aby nedošlo ke konfliktu, vojáci tak učinili.“
Mezitím zástupci dvou soupeřících mocenských frakcí v Libyi podepsali ve čtvrtek v marockém Skirátu dohodu o vytvoření vlády národní jednoty. Západní mocnosti doufají, že zemi rozdělené od pádu režimu Muammara Kaddáfího tento krok přinese stabilitu a pomůže v boji proti rostoucímu vlivu Islámského státu. V obou táborech má ale dohoda zprostředkovaná OSN nadále i řadu odpůrců.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.