Šejkové, třeste se. V zemi práva šaría do politiky poprvé promluví ženy

Autor: ČTK - 
13. prosince 2015
11:40

Do místních rad se při sobotních volbách v Saúdské Arábii dostalo nejméně 17 žen. Oznámil to server sabq.org, který často zveřejňuje informace spojené s ministerstvem vnitra. Ženy se v saúdskoarabském království voleb zúčastnily vůbec poprvé.

Výsledky průběžně zveřejňuje také saúdskoarabská tisková agentura SPA, podle níž byly ženy úspěšné v nejrůznějších částech země - v Rijádu, Mekce, Džiddě, v severní oblasti Džauf, ve Východní provincii a rovněž v Tabúku na severozápadě státu.

„I kdyby zvítězila jenom jedna žena, byly bychom hrdé. Ve skutečnosti jsme nečekaly žádné vítězství,“ prohlásila Sára Hasan Násífová, která prosazuje práva žen v oblasti Džiddy.

V Saúdské Arábii byly poprvé u voleb i ženy. A některé samy uspěly.V Saúdské Arábii byly poprvé u voleb i ženy. A některé samy uspěly. | EPA

Úspěšné kandidátky z Džiddy jsou podnikatelky, vítězka v Mekce byla ve svém volebním obvodu nejúspěšnější z kandidátů, mezi nimiž bylo sedm mužů a tři ženy.

V sobotu volilo v Saúdské Arábii 1,5 milionu lidí, z toho 130 tisíc žen. Vybírali z více než 6000 kandidátů, k nimž patřilo 900 žen. Podle zákona se volí jenom dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina je jmenována. Znalci nedávali ženám velkou naději na zvolení, ale očekávali, že několik žen se do rad dostane jmenováním.

Islám v Saúdské Arábii je bez příkras

Saúdská Arábie byla poslední zemí, která otevřela volby ženám. V sobotu ale byly podle místního zvyku přísně odděleny volební místnosti pro muže a pro ženy a z důvodu zákazu styku neznámých mužů a žen na veřejných místech byla komplikovaná také kampaň.

Saúdská Arábie praktikuje islám odmítající novodobou interpretaci koránu a řídí se islámským zákonem šaría. Ženy jsou pod dohledem svých poručníků, tedy manželů nebo jiných mužských příbuzných. V praxi ale mnohé Saúdské Arabky pracují a studují.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud