Arab rozcupoval korán a hodil na něj botu: Useknou mu hlavu!

Ilustrační foto  (Autor: Archiv Blesku, EPA, Reuters)
Autor: ČTK - 
24. února 2015
13:16

Zřekl se svého náboženství, znectil posvátnou knihu a za to je v Saúdské Arábii trest smrti! Mladý odpadlík od islámu si navíc vše natočil a zveřejnil na internetu, teď čeká na popravu.

Saúdský Arab byl odsouzen k trestu smrti za odpadlictví od islámu. Na internetu zveřejnil video, na němž trhá výtisk koránu a hází na něj botu, což je v muslimském světě závažná urážka.

Muž, jemuž není ještě 30 let, má být sťat. Zda se může proti rozsudku odvolat, není jasné.

Saúdská Arábie vyznává puritánskou formu islámu. Vahhábismus trestá jakýkoli projev odpadlictví smrtí, zatímco za kritiku duchovních nebo za rouhání islámské právo požaduje žalář a tělesný trest. Popravy jsou v království většinou veřejné.

Tresty za kritiku islámu jsou v Saúdské Arábii většinou vysoké a přísné. Liberál Raíf Badáví dostal například za kritické projevy vůči politické elitě a za výzvy k reformě islámu desetiletý trest a 1000 ran bičem, což vyvolalo kritiku v celém světě. Bičování má být prováděno po 50 ranách a hned po prvním vykonání tohoto trestu byl aktivista natolik zraněn, že další výkon byl pozastaven.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud