Nový král Saúdské Arábie se do toho pustil zostra: Vyhodil šéfa tajných služeb i ministry

Autor: ČTK - 
31. ledna 2015
09:50

Sotva zasedl na saúdskoarabský trůn, rozhodl se král Salmán pro řadu změn. Týden po smrti svého předchůdce Abdalláha vyhodil šéfa tajných služeb a obměnil i vedení ministerstev.

U příležitosti svého nástupu do úřadu prý nechal také vyplatit mimořádné odměny a finanční příspěvky chudým ve výši stovek miliard korun. Výměna se dotkla mimo jiné guvernérů hlavního města Rijádu a poutní metropole Mekky, kterými byli dva synové zesnulého krále Abdalláha, Mišíl a Turkí. Rozpustil také bezpečnostní radu státu a nahradil i šéfa tajných služeb. Výrazně zasáhl Salmán do oblasti školství a náboženství.

Sloučil dvě ministerstva zodpovědná za vzdělávání a propustil ministra Chálida Fajsála, který byl považován za reformistu. Zrušena byla také komise pro reformu školství. Umírněné politiky odstranil nový král také z čela ministerstva pro záležitosti islámské víry a z vedení náboženské policie a nahradil je konzervativci.

Svého muže dosadil také na ministerstvo informací. Ve svých funkcích naopak zůstali šéfové klíčových rezortů financí a zahraničí. Ministrem s dohledem nad otázkami ropného průmyslu zůstává už více než dvacet let Alí Ibráhím Naimí, což vyslalo trhům signál, že největší světový vývozce ropy setrvá u své dosavadní politiky neomezovat těžbu suroviny v reakci na její klesající cenu.

Odměna státních zaměstnanců ve výši dvou měsíčních platů a finanční příspěvky pro studenty, důchodce, chudé a postižené vyplacené u příležitosti nástupu Salmána k moci vyjdou prý saúdskoarabský rozpočet na v přepočtu asi 735 miliard korun.

Devětasedmdesátiletý Salmán ibn Abdal Azíz Saúd se stal králem po smrti svého staršího bratra Abdalláha. Při převzetí moci přitom ujistil, že bude pokračovat v politice svého předchůdce. Také podle pozorovatelů se větší změny saúdskoarabského režimu očekávat nedají.

Salmán nevyužil možnosti zavést reformy ani v pozici ministra obrany ani korunního prince. Království navíc v současnosti čelí vnějšímu nepříteli: na severní irácké hranici jej ohrožují radikálové z organizace Islámský stát, na jihu bojovníci jemenské odnože teroristické organizace Al-Káida.

vvogh.t ( 31. ledna 2015 13:58 )

tebe by kop do pr.dele kravko

vvogh.t ( 31. ledna 2015 13:57 )

snad sou to jeho bratija ty ku.n.do

univerzalnizena ( 31. ledna 2015 13:26 )

ja ho chci za muze i když třeba nemuze

univerzalnizena ( 31. ledna 2015 13:24 )

co by je tam bral teroristy

vvogh.t ( 31. ledna 2015 10:54 )

kolik si tam vzal běženců ten hrdina

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud