České letušky čeká rok v zemi islámu. Mají strach a musí se zahalit

ČSA půjčí své letušky do Saúdské Arábie.
Autor: David Klempíř - 
19. září 2015
15:45

České aerolinie (ČSA) pronajmou dvě svá letadla včetně palubních posádek na rok do Saúdské Arábie, absolutní monarchie s jediným povoleným náboženstvím, islámem. Mezi letuškami panuje podle předsedkyně jejich odborů Petry Posové nervozita, zjistil Blesk.cz. ČSA tvrdí, že se není čeho obávat.

České aerolinie pronajmou od začátku října na rok své dva Airbusy A319 včetně palubních posádek svému partnerovi z letecké aliance, společnosti Saudi Arabian Airlines. Obdobné výpůjčky jsou mezi leteckými společnostmi běžné a fungují na tzv. principu ACMI (letadlo, posádka, údržba, pojištění), jinými slovy all inclusive.

„Takovéto zápůjčky jsou běžné, ale zrovna Saúdská Arábie je přísně islámská země, kde se praktikuje právo šaría,“ sdělila Blesk.cz obavy letušek Petra Posová. Pamatuje se prý na jednu ze svých minulých ACMI „misí“ v Pákistánu. „Zrovna v době, kdy jsme tam pracovaly, vyhodili teroristé do vzduchu jeden hotel jen půl kilometru od nás. Máme zkrátka obavu o svou bezpečnost,“ postěžovala si.

Podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka není potřeba obávat se už proto, že Saúdská Arábie patří mezi velmi vyspělé země s téměř nulovou kriminalitou a také mezi země s nejpřísnějším vízovým režimem. „České aerolinie mají navíc z provozu v Saúdské Arábii dobré zkušenosti.“

Mimo hotel pouze zahalené

Také další obavy z pobytu v této zemi jsou podle Šabíka liché. „Vybrané ubytování poskytuje standardní hotelové služby, zázemí i možnosti vyžití v čase mimo služby. A jeden z hotelů pro naše posádky pro nás není nový, už byl vyzkoušen v minulosti,“ uklidňuje.

Dva Airbusy ČSA včetně posádek budou rok létat v Saúdské Arábii. Letušky mají oprávněné obavyDva Airbusy ČSA včetně posádek budou rok létat v Saúdské Arábii. Letušky mají oprávněné obavy | archiv Blesk

Částečnému zahalení se letušky v Saúdské Arábii nevyhnou. „V době mimo službu a při pohybu mimo hotelový areál je u všech žen vyžadováno částečné zahalování, tj. nošení tzv. abáje,“ přiznal mluvčí ČSA s tím, že mnozí čeští turisté znají tento lehký přehoz z návštěvy některé z arabských zemí a tamních mešit.  

Ve službě, tedy na palubách letadel letušky zahalené nebudou. Ke své uniformě prý dostanou pouze navíc elegantní klobouček, který nosí posádky letecké společnosti Saudia.

Právní úpravu v této monarchii okomentoval mluvčí s tím, že pokud se budou zaměstnanci ČSA řídit pravidly Saúdské Arábie, nebude pro ně pobyt v ničem problematický. „V každé zemi platí určitá pravidla, která ČSA jako profesionální letecká společnost respektují a naše zaměstnance na ně připravujeme,“ sdělil Blesku.

„V hotelích, kde budou bydlet naše posádky, je pro ně zajištěno minimálně jedno jídlo denně. Hotelovou restauraci je však možné využívat i individuálně,“ dodal mluvčí s tím, že kdo nechce, nemusí mimo areál hotelu a na letiště teoreticky vůbec vycházet. „Každému našemu zaměstnanci v Saúdské Arábii náleží tzv. diety. V době služby pak mají posádky zajištěno občerstvení na palubě na každé lince,“ uzavřel.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

sores ( 20. září 2015 10:44 )

 A tak to je dokola, muslimákům se musí každý podřídit včetně hadrů zahalování ale oni se v žádném případě nepodvolí v jiném státě. Muslimák by měl u nás také odložit ty hadry a nosit naše oblečení. Proč cizinec musí u nich poslouchat a uctívat jejich odporné zákony?????

egyptanka ( 20. září 2015 09:31 )

Oni se Evropě přizpůsobovat nebudou. Bude to naopak. Oni už válku vyhráli. Evropa se jich bojí.

egyptanka ( 20. září 2015 09:28 )

No a to je právě ten problém. A neplatí to jen pro oblečení. My se musíme přizpůsobovat a oni ne?

egyptanka ( 20. září 2015 09:25 )

hejhej ( 20. září 2015 08:32 )

V článku je uvedeno, což je správné, že v každé zemi jsou určitá pravidla. Pak muslimky v Evropě by zahalení odložit, tady takové debility nepanují. Ať si chodí zahalené doma, nebo raději ať opustí země, která neuznává islám. Věřit si může každý nějakému bohu, ale nemá to veřejně propagovat ničím, ani hadrami na hlavě a obličeji. To platí i pro jehovity, kteří už konečně přestali otravovat v bytech, ale stojí skoro a každém rohu s nějakým paskvilem jak blbci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud