Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Oblačno, déšť 16°C

13 tisíc Rumunů volalo po demisi premiéra. Požár klubu už má 32 obětí

Autor: ČTK, sou - 
3. listopadu 2015
21:35

Více než 13 tisíc lidí se v úterý večer před sídlem rumunské vlády v Bukurešti dožadovalo demise premiéra Victora Ponty a ministra vnitra Gabriela Oprey. A to kvůli páteční tragédii v nočním klubu, která si už vyžádala nejméně 32 mrtvých. Zatím poslední obětí, která v úterý podlehla zraněním, je 28letá žena.

„Ponta, demise“, „Oprea, demise“, „Vrazi“ provolával dav demonstrantů, který se navečer shromáždil na Vítězném náměstí v centru rumunské metropole. Protestující se také dožadovali odstoupení starosty čtvrtého městského obvodu, v němž se ohněm zcela zničený hudební klub Colectiv nacházel.

Požár způsobila pyrotechnická show, která provázela koncert metalové skupiny Goodbye to Gravity. Od jedné jiskry se vznítila hořlavá zvuková izolace na sloupu, z něhož se plameny následně bleskově rozšířily po celém stropě a po stěnách obložených stejnou izolací.

V klubu bylo několik stovek lidí, kteří se v panice zoufale snažili dostat ven jediným východem. Mnoho lidí utrpělo otravu zplodinami a vážné popáleniny, ale řada zraněných má i zlomeniny způsobené v nastalé tlačenici.

Počet obětí nejspíš ještě poroste

Při požáru přišlo o život 26 návštěvníků koncertu, další zemřel ještě v pátek během převozu do nemocnice. Od té doby podlehlo vážným zraněním dalších pět lidí. Počet obětí na životech ale zřejmě ještě poroste, protože v kritickém stavu je podle úřadů více než 30 dalších osob.

Zatím poslední obětí neštěstí je Andreea Chiriacová. Podle Gheorghea Popescua, ředitele nemocnice svatého Pantelimona, kde se o ni starali, žena zemřela dnes ráno. Měla popáleniny na 50 procentech těla. Popescu dodal, že jen v jeho nemocnici je v kritickém stavu dalších pět pacientů.

Záchranáři rozvezli zraněné do 12 nemocnic. Stále je v nich ošetřováno přes 140 lidí.

Prezident Klaus Iohannis po tragédii vyzval k zásadní změně rumunské společnosti sužované všudypřítomnou korupcí. „Už nesmíme tolerovat neschopnost úřadů, neúčinnost institucí a nemůžeme dopouštět, aby se korupce rozvíjela až tak, že skončí smrtí,“ prohlásil už v neděli.

Klub neměl potřebná povolení

Klub, vybudovaný v bývalé továrně na výrobu sportovní obuvi, neměl potřebná povolení k provozování koncertů ani pyrotechnických show. Prokuratura nyní zjišťuje, kdo z příslušných úřadů, včetně hasičů a policie, měl zajistit, aby klub tato oprávnění před otevřením měl.

Inspekční úřad pro mimořádné situace v úterý vyzval veřejnost, aby upozornila na objekty, v nichž nejsou respektovány protipožární předpisy. Ve svém prohlášení žádá „pomoc všech občanů“ při identifikování potenciálně nebezpečných míst v Bukurešti a jejím okolí.
setroseuros ( 4. listopadu 2015 05:57 )

V prvni rade by mely byt zodpovedni poradatel a hudebnici , ktery v uzavretem prostoru delali pirotechnickou shou!!!!! copak premier muze za jejich nezodpovednost?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa