Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Inferno v klubu: V Bukurešti uhořelo a bylo ušlapáno nejméně 27 lidí. 162 jich bylo zraněno

Autor: ČTK, shp - 
31. října 2015
00:24

Exploze, plameny, nářek, panika a boj o holý život. Klub v Bukurešti se proměnil v ohnivé peklo. Nejméně 27 lidí přišlo v pátek večer o život při požáru v hudebním klubu v rumunské metropoli Bukurešti. Dalších 162 osob utrpělo zranění a bylo rozvezeno do nejbližších nemocnic. Většinu obětí tvoří podle zprávy ministerstva vnitra mladí lidé a dospívající mládež. Počet mrtvých může být ještě vyšší, protože stav 25 zraněných je vážný.

Rumunská vláda kvůli neštěstí vyhlásila třídenní státní smutek. Podle státního tajemníka ministerstva vnitra Raeda Arafata jde o vůbec "nejhorší takovou tragédii" v Bukurešti. Podle různých informací bylo v klubu Colectiv kolem 200 až 400 lidí, kteří přišli na představení rumunské metalové skupiny Goodbye to Gravity.

To provázela pyrotechnická show, při níž podle některých svědků došlo k explozi a následnému vznícení polystyrénové dekorace na pódiu a obložení zvukové izolace, z něhož se plameny rozšířily na zdi a strop. Sál zaplnil hustým dým, ve kterém se nedalo dýchat a mnozí návštěvníci omdlévali. Spousta zraněných utrpěla otravu zplodinami a popáleniny různého stupně, řada lidí přišla o vlasy. Mnozí mají podle zdravotníků zlomeniny, když upadli a vyděšený dav po nich šlapal.Ministerstvo vnitra upřesnilo, že 26 lidí zemřelo na místě a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice.

Televize Antena 3 hlásila, že ve vážném stavu jsou mimo jiné frontman kapely a také baskytarista. "Lidé v hustém dýmu nebyli vidět. Vypukl naprostý chaos, lidé po sobě šlapali," vylíčil jeden z účastníků akce Victor Ionescu televizní stanici Digi 24 situaci, která v klubu nastala. Další svědek Alin Panduru uvedl, že požár se rozhořel "během 30 sekund".

"Lidé nemohli z klubu ven, protože byl otevřen jen jeden východ a okamžitě vznikla tlačenice," sdělil podle zpravodajského portálu Hotnews. Také podle agentury DPA prchající hosté v panice ucpali jeden ze dvou východů, který byl jako jediný průchozí. Na místě zasahovalo asi 60 sanitek.

Rumunský ministr zdravotnictví Nicolae Banicoiu vyzval obyvatele metropole, aby darovali krev a pomohli tak zraněným." Hluboký zármutek nad tragickou událostí" vyjádřil na své facebookové stránce rumunský prezident Klaus Iohannis. "Je to velmi smutný den pro nás pro všechny, pro náš národ a pro mě osobně," dodal.

 

 


 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud