Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Čechy Čechům, ne vyznavačům! Hřmělo na demonstraci proti islámu. Vystoupil i Okamura

Autor: ČTK - 
31. ledna 2015
15:01

Kolem pěti stovek lidí se sešlo v poledne na Staroměstském náměstí v Praze na demonstraci proti islámu v Česku. K účastníkům promluvil i poslanec Tomio Okamura, který vyzýval, aby se Česko bránilo.

Na Staroměstském náměstí se krátce před polednem sešly také asi čtyři desítky lidí k bohoslužebnému setkání za soužití s menšinami a souběžně s protiislámskou demonstrací se konal recesistický protest parodující hesla odpůrců islámu.

Účastníci demonstrace proti islamizaci a islámské migraci se u pomníku Jana Husa shromáždili s českými vlajkami a s prapory sdružení Islám v ČR nechceme s přeškrtnutými mešitami. Někteří přišli s transparenty s nápisy "Multikulti nechceme" nebo "Čechy Čechům, ne vyznavačům".

Jako první řečník vystoupil Okamura, který vyzval, aby se Česko bránilo "cílenému pronikání nepřátelské ideologie, jejímž cílem je zrušení demokratických principů, na kterých dnešní Evropa stojí".

"Islámské učení hlásané v nereformované, původní středověké podobě odporuje nejzákladnějším ústavním principům všech evropských zemí," zdůraznil šéf Úsvitu. Doslovné dodržování islámu a islámského práva je podle něj neslučitelné s demokracií.

"Musíme být tolerantní, ale nejde to jednostranně. My jejich hodnoty nesmíme sdílet ani tolerovat," apeloval Okamura. Šéfka hnutí Česká suverenita Jana Volfová v závěru demonstrace vyzvala, aby lidé po vzoru prezidenta Miloše Zemana posílali ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) deštníky. "Stačí malé paraplíčko vzhledem k velikosti Zaorálkových myšlenek," prohlásila Volfová.

Zeman chce Zaorálkovi dát černý deštník, který má připomínat britského předválečného premiéra Nevilla Chamberlaina, jenž proslul politikou ústupků vůči hitlerovskému Německu. Zeman v pátek přirovnal odmítavé výroky ministra zahraničí, jimiž reagoval na prezidentovu úterní výzvu k ozbrojené akci proti Islámskému státu, k politice appeasementu před druhou světovou válkou, kdy západní mocnosti ustupovaly nacistickému Německu.

Shromáždění odpůrců islámu z druhé strany Husova pomníku sledovalo několik desítek recesistů s transparenty, na nichž parodovali hesla demonstrantů. Tito protestující tak vyzývali "Island v ČR nechceme", "Sundejme ženám bundy", "Island do Evropy nepatří" nebo "Zastavte pokoutnou islandizaci". Toto heslo doplňoval obrázek Krtečka vylézajícího z krtince. Obě demonstrace oddělovali policisté a antikonfliktní tým, žádný střet se ale neodehrál.

Po projevech a minutě ticha za oběti holokaustu a islámského teroru se účastníci protiislámského protestu za dozoru policie vydali na pochod Prahou na Letnou k sídlu ministerstva vnitra. To podle demonstrantů odpovídá za kontrolu imigrace a mělo by lépe dohlížet na církve, aby v nich nebyli nesnášenliví jedinci. K ministerstvu pochod dorazil kolem 13:30 a po chvíli se jeho účastníci rozešli.

Před demonstrací odpůrců islámu se u Husova pomníku setkali také ti, kterým muslimové a muslimské učení v České republice nevadí. S transparenty hlásajícími "Mám rád svůj kebab", "Všichni jsme tu doma", "Nenávist není řešení" nebo "Islám je proti násilí a extremismu" zpívali písně, četli z náboženských textů včetně koránu, drželi minutu ticha za oběti nenávisti ve světě a pomodlili se za mír a soužití. Mezi účastníky bylo i několik muslimských rodin.

lalia ( 2. července 2015 11:01 )

S těmi šibenicemi jste to přehnali a odradili jste lidi.Nebudete mít přízeň voličů.To se nedělá.Demonstrovat důstojně!

1912 ( 1. února 2015 05:05 )

nechci tu islám !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

datelobecny ( 31. ledna 2015 21:57 )

Všichni můžou, jen Evropa nesmí.

datelobecny ( 31. ledna 2015 21:54 )

To už je poněkud extrémní řešení. Já jsem pro to, že každá kultura by měla mít na zemi své místo. A ta islámská ať se kamenuje a podřezává na blízkém východě, a my ateisto-křesťano-židé budeme pokračovat v budování v Evropě. Prostě rozděluj a panuj.

ivoadler ( 31. ledna 2015 21:33 )

Asi před dvěma hodinama jsem v televizi slyšel, že Saudská Arábie buduje kolem své hranice s Irákem téměř nepřekročitelnou železnou oponu. Izrael už jí na hranicích. Nějak se nám ty hraniční zábrany množí. O plotu mezi USA a Mexikem nemluvě. Který demokrat bude proti tomu tentokrát remcat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud