Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Okamura: Jsem absolutně proti přijímání syrských rodin do Česka!

Autor: ČTK, simao - 
19. ledna 2015
20:39

Sobotkova vláda odsouhlasila azyl pro syrské uprchlíky. Z občanskou válkou zmítané země by k nám mělo dorazit kolem patnácti rodin, celkem na 70 lidí. Tomio Okamura je však „absolutně proti“. Islámští diplomaté však tvrdí, že v Česku i kvůli jeho výrokům roste islamofobie. Co na to předseda opozičního Úsvitu?

Vláda souhlasila s udělením azylu pro 15 syrských rodin s dětmi, celkem zhruba 70 uprchlíků, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Vhodné kandidáty vytipuje v příštích měsících a prověří je bezpečnostní složky. „Je to humanitární akt, není to snaha vlády o začátek velké vlny přijímání uprchlíků,“ řekl k azylu pro Syřany ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jehož ministerstvo bude náklady na přesídlení hradit.

S přijetím syrských uprchlíků však nesouhlasí Tomio Okamura, komentoval to dnes i na Facebooku. „Já jsem proti přijímání imigrantů z muslimských zemí. Vláda nám nejprve tvrdila, že se jedná o 15 nemocných dětí. Záhy z nějakého důvodu se z toho stalo téměř 70 lidí, tzn. včetně 55 rodinných příslušníků. Já skutečně říkám jednu věc: V ČR máme na 2 miliony lidí na hranici chudoby. Na české děti a jejich péči se sbírají plastová víčka. Stát by se měl nejprve postarat o naše chudé a bezmocné, o které se dobře nestará,“ shrnul svůj názor pro Blesk.cz Okamura. Počínání české vlády označil za „líbivé gesto“ a „populistické plácnutí do vody, které v podstatě vůbec nic neřeší“.

Tomio Okamura na Facebooku popsal, jak vidí situaci kolem přijetí syrských uprchlíků.Tomio Okamura na Facebooku popsal, jak vidí situaci kolem přijetí syrských uprchlíků. | Facebook Tomia Okamury

Sám Okamura se přitom v pátek zúčastnil demonstrace proti islámu před Pražským hradem. „Byl jsem účastníkem demonstrace pouze v davu a spíše jsem sondoval názory mezi účastníky demonstrace, mezi občany. Souhlasím s tím, aby u nás radikální islám nebyl,“ komentoval svou účast pro Blesk.cz Okamura.

Diplomaté: V Česku roste islamofobie

Diplomatičtí zástupci muslimských zemí však dnes v reakci na poslední dění i Okamurovy názory vydali společné prohlášení, ve kterém tvrdí, že v Česku roste islamofobie. „Pražská skupina Organizace islámské spolupráce... vyjadřuje znepokojení ze směšování islámu s terorismem a z rostoucí tendence k islamofobii v České republice následkem teroristických útoků na Charlie Hebdo a poznámek učiněných Tomiem Okamurou, členem Úsvitu,“ uvedla dvacítka diplomatů v prohlášení. Text neupřesňuje, jaké Okamurovy poznámky měli diplomaté na mysli. Podle pákistánské ambasády šlo především o politikem sdílenou kontroverzní výzvu na internetu k venčení psů a vepřů kolem mešit. 

Text podepsali velvyslanci Afghánistánu, Alžírska, Ázerbájdžánu, Kuvajtu, Libye, Malajsie, Maroka, Nigérie, Pákistánu, Palestiny, Saúdské Arábie, Tuniska a Turecka. Za Egypt, Indonésii, Irák, Írán, Kazachstán, Libanon a Jemen se k dokumentu připojili nižší diplomaté.

Spojování islámu s násilím a terorismem označili velvyslanci za diskriminaci. Okamura s tím nesouhlasí. „Je to islám. Když to dělají, křičí Alláh Akbar. Odvolávají se k Alláhovi při svých činech,“ řekl Okamura Blesk.cz. „Pouze reaguji na brutální teroristické činy a brutální vraždění, které ve jménu Alláha předvádí muslimové. A pakliže to předvádět přestanou a začnou se chovat jinak, tak se Okamura přeci nemá k čemu vyjadřovat... Já bych spíše od nich očekával, že stejný otevřený dopis dostaneme od velvyslanců proti Islámskému státu a dalším zvěrstvům islámských radikálů. Ale první dopis, který od nich dostaneme, je, že příčinou je Okamura,“ dodal šéf Úsvitu, jehož názory vyvolaly bouřlivé reakce i na sociálních sítích.

Video Okamura na chatu Blesku: Dostal kebab, ale nesnědl ho! - redakce Blesk.cz

rockyshowman ( 22. ledna 2015 20:36 )

Když tam žiješ tak se do nás neser !

pgga ( 22. ledna 2015 02:52 )

Okamura???

jarypadlo ( 21. ledna 2015 21:57 )

zarazenyprde-už se uvolni a vypusť tu zaraženou myšlénku.nebo třeba i začni myslet.

zarazenyprd ( 21. ledna 2015 14:00 )

Takhle to Hitler i Husák dělali také.

zarazenyprd ( 21. ledna 2015 13:58 )

Okamůra je proti přijímání pologramotných muslimských opic. Obává se konkurence.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud