Pohřeb padlého ruského vojáka (†19) v Sýrii: Oběsil se kvůli přítelkyni?

Autor: ČTK, tmp - 
29. 10. 2015
01:33

Chtěl si vydělat na auto a na svatbu. Místo toho ale právě kvůli přítelkyni údajně spáchal sebevraždu. S Vadimem Kostěnkem (19) se ve středu přišly rozloučit stovky lidí v jeho rodné vsi Grečanaja Balka na jihu Ruska, kde byl pochován se všemi vojenskými poctami. Jeho záhadná smrt má ale několik otazníků.

„Rozloučit se s Vadimem přišlo asi 300 lidí. Slavnostně se neřečnilo, všichni plakali, napsal internetový list Gazeta.ru. Podle kolegů z armády se Kostěnko oběsil po desítce marných pokusů dovolat se přítelkyni. Ta tvrdí, že je to lež.

Mrtvý byl vystaven a nesen v otevřené rakvi, krk a spodní část obličeje měl však zakrytou. Během pohřbu se mluvilo, že mrtvý prý měl zlomenou čelist a zezadu proraženou lebku, ale nepodařilo se najít nikoho, kdo by tato údajná zranění opravdu viděl na vlastní oči. Podle policistů z nejbližší strážnice, pod níž ves spadá, pozůstalí oficiálně nepožádali o pitvu, i když o tom hovořili.

„Lidsky lze rodiče pochopit – nikomu není příjemné, že syn spáchal sebevraždu. Ale existuje lékařská zpráva a fakta jsou nesporná,“ řekl listu zástupce ministerstva obrany na pohřbu. „Příbuzní mohli zcela svobodně odvézt tělo do Krasnodaru na nezávislou expertizu, ale sami se rozhodli jej pohřbít hned následující den po vydání ostatků,“ dodal.

Vadim se podle zdrojů deníku do Sýrie přihlásil dobrovolně, aby si vydělal na svatbu a auto, absolvoval také psychologický test, který měl odhalit případné sklony k sebevraždě. Vojákova dívka Taťjana naopak tvrdí, že prý Vadim do Sýrie nechtěl, ale stejně jako všichni ostatní se bál odmítnout, aby jej z armády nevyhodili.

„Nemohl se zabít kvůli mně. Chystali jsme svatbu, až se vrátí. Mluvila jsem s ním v den, kdy zemřel. Byl v dobré náladě a říkal, že se brzy vrátí domů,“ řekla rozhlasové stanici Govoriť Moskva.

Šlo o vraždu?

V ruské armádě během půldruhého roku došlo k 22 sebevraždám. Ve většině případů rodiče v tuto verzi nevěřili a dožadovali se dalšího vyšetřování, které mnohdy jejich pochyby potvrdilo, protože voják byl buď k sebevraždě dohnán, anebo sebevražda maskovala vraždu, řekl listu Sergej Krivenko z prezidentské rady pro lidská práva. Ta se hodlá zabývat i Kostěnkovým případem.

Ruský podnikatelský list RBK odhadl, že válčení v Sýrii stojí Rusko nejméně 2,5 milionu dolarů denně: 2,4 milionu (asi 59 milionů Kč) stojí samy nálety, zatímco strava a denní mzda ruských vojáků v Sýrii vyjdou na na 160 000 dolarů (asi 3,97 milionu Kč).

K obdobné sumě dospěli před časem i analytici britského střediska IHS Jane's, list Kommersant naopak odhadl ruské výdaje na 2,7 milionu eur (asi 73 milionů Kč). Oficiálně však žádná přesná čísla nezazněla.

Doporučujeme
y1xcvbnm ( 29. října 2015 13:08 )

Tak oběsil se a nebo se střelil pod bradou ???

ivoadler ( 29. října 2015 10:40 )

Padlý sebevrah? To je hodně přitažené za vlasy. Ale v Blesku je možné všechno. 

liskabystrouska ( 29. října 2015 10:32 )

Chudák kluk

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud