Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Takhle teď vypadá nemocnice Lékařů bez hranic: „Omluva nám nestačí,“ vzkazují

Autor: ČTK, zst - 
14. října 2015
19:06

Deset dní po útoku NATO na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském městě Kunduz se schyluje k mezinárodnímu vyšetřování. Souhlasit ještě musí vlády Afghánistánu a USA. Humanitární organizace se nechtěla spokojit s vyšetřováním, které vedou obě strany konfliktu. Kdo ale nakonec o objektivní prošetření útoku Mezinárodní humanitární vyšetřovací komisi se sídlem ve Švýcarsku požádal, není jasné.

Podle Lékařů bez hranic (MSF) se jedná o první krok nutný k zahájení nezávislého vyšetřování útoku. Podle mluvčí české kanceláře Lékařů bez hranic Míly Janišové teď Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC) čeká na souhlas vlád Afghánistánu a USA, aby mohla s vyšetřováním začít.

Strategicky významné město Kunduz s 300.000 obyvateli obsadil koncem září Taliban. Po třech dnech afghánská armáda získala město zpět do svých rukou, bojovníci Talibanu ale v některých částech Kunduzu zůstali a pokračovali v bojích. Afghánská armáda požádala o pomoc USA a při následné vzdušné operaci byla zasažena nemocnice MSF. Zemřelo celkem 22 lidí. Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell prohlásil, že nemocnice byla zasažena omylem a že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily. Lékaři bez hranic ale v omyl nevěří.

Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise se sídlem ve Švýcarsku byla aktivována na žádost blíže neupřesněného státu, uvedli dnes Lékaři bez hranic. Lékaři bez hranic již dříve prohlásili, že se nemohou spolehnout jen na probíhající interní vyšetřování vedené stranami konfliktu, a vyzvali k nezávislému vyšetřování vedenému komisí IHFFC.

"Obdrželi jsme omluvy a vyjádření soustrasti, to ale nestačí. Stále netušíme, proč byla dobře známá nemocnice plná pacientů více než hodinu opakovaně bombardována," prohlásila mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liuová.

"Potřebujeme vědět, jestli se pravidla války změnila - nejde jen o Kunduz, ale o bezpečnost našich týmů v nemocnicích na frontových liniích na celém světě," dodala Liuová.

Nálety amerického letectva zničily hlavní budovu úrazového centra v Kunduzu, nemocnice Lékařů bez hranic proto teď není funkční. Desetitisíce lidí ve městě poničeném týdny intenzivních bojů kvůli tomu nemají přístup k pohotovostní a chirurgické péči, napsali Lékaři bez hranic ve svém prohlášení.

Komisi IHFFC ustanovily dodatkové protokoly Ženevských úmluv. Je to jediný stálý orgán vytvořený proto, aby vyšetřoval porušení mezinárodního humanitárního práva. IHFFC zaslala vládám USA a Afghánistánu dopisy, v nichž oficiálně nabízí své služby. Nyní čeká na odpověď.

Jak vypadá nemocnice teď? Podívejte se:

asijo ( 15. října 2015 00:31 )

Soudruhu,od kdy je Putin president Ukrajiny,máš to popletený v hlavičce.

tuba24 ( 14. října 2015 23:55 )

a pomnik tych ruskych okupantskych zm.dov je na ukrajine kde tie spiny fasisticke zostrelili MH-17. Putin je masovy vrah

tgbg ( 14. října 2015 21:49 )

Úplně stejný omyl RUSKA jako v březnu a dubnu roku 1945 při náletu na Prahu. Možná dneska, ale tehdy 100% NE.

debruska ( 14. října 2015 21:42 )

Úplně stejný omyl USA jako v březnu a dubnu roku 1945 při náletu na Prahu. Možná dneska, ale tehdy 100% NE.

tgbg ( 14. října 2015 21:37 )

Pomníček ruských okupantských zmr.dů.

Zobrazit celou diskusi