"Omyl" USA zabil doktory i pacienty, nemocnice v Kunduzu byla přeplněná

Autor: ČTK, zst - 
3. října 2015
08:23

Při bombardování nemocnice charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve městě Kunduz v severovýchodním Afgánistánu přišlo o život 12 lékařů a zdravotníků a 7 pacientů včetně 3 dětí. Dalších 30 osob se pohřešuje, informují světové tiskové agentury s odvoláním na MSF. Podle organizace mezi oběťmi nejsou Češi ani Slováci. Nemocnice byla v době náletu přeplněná pacienty a lékaři jejich příval zvládali z posledních sil. Nespali prý několik dní.

Dvanáct lékařů přišlo o život během amerického náletu v severovýchodním Afghánistánu. Zemřelo i 7 pacientů včetně 3 dětí. Bombardování, které zasáhlo i nemocnici v Kunduzu, kde zuří poslední týden tvrdé boje, postupně potvrzují na sociálních sítích samotní lékaři.

Na místě je také 37 vážně zraněných, z toho 19 lékařů. Nejhůře zraněné odvážejí záchranáři do nemocnice v Puli Khurmi, která je vzdálena 2 hodiny jízdy autem. Na záběry z místa se podívejte na videu:

Lékaři bez hranic jsou otřeseni. Přesné souřadnice kunduzské nemocnice přitom podle nich všechny úřady věděly a organizace jim je opakovaně připomínala, naposledy 29. září, tedy před 4 dny. Podle výkonného ředitele americké pobočky Lékařů bez hranic Jasona Cona trvalo navíc bombardování dalších více než 30 minut poté, co lékaři úřadům nahlásili, že jsou zasaženi.

Mluvčí americké armády Brian Tribus připustil, že nemocnice se dnes nad ránem místního času mohla neúmyslně stát terčem útoku amerického letectva a že armáda tento incident vyšetřuje. MSF uvedla, že její úrazové centrum "bylo několikrát zasaženo a je těžce poškozeno".

Podle BBC jde o jediné takové zdravotnické zařízení v severovýchodní oblasti Afghánistánu. V době útoku v něm bylo více než 180 pacientů a zaměstnanců. Lékař Ádil Akbar agentuře AP řekl, že při bombardování byl zasažen operační sál, urgentní příjem a další části nemocnice.

"Podařilo se mi po útoku utéct, ale vím, že se pohřešují někteří zaměstnanci i pacienti," uvedl. Ředitel operací MSF Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci "hluboce šokovalo". Dodal, že MSF nemá k dispozici konečný počet obětí a že její zdravotníci na místě ošetřují své kolegy i pacienty, kteří utrpěli při útoku zranění. Odkud oběti z řad pracovníků MSF pocházely, organizace zatím nezveřejnila.

"Mezi zabitými spolupracovníky není žádný kolega z České nebo Slovenské republiky," uvedla v tiskové zprávě Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Rozhlasové stanici Radiožurnál ředitel české pobočky humanitární organizace Pavel Gruber řekl, že jeden český lékař měl na místo odletět dnes ráno a pravděpodobně už je na cestě do Kunduzu.

Naše týmy v traumacentru v afghánském Kundúzu se snaží zvládat obrovský příval raněných - více než 280 za 3...

Posted by Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) on 1. říjen 2015

Mluvčí jednotek USA působících v Afghánistánu Tribus uvedl, že "americké síly provedly letecký útok v 02:15 místního času proti osobám, které je ohrožovaly". Boje kolem třistatisícového Kunduzu trvají šest dní. Radikálnímu islámskému hnutí Taliban se v pondělí nečekaně podařilo zmocnit se města a zaznamenat tak první velké vítězství za 14 let trvání bojů.

Afghánská armáda s podporou letectva NATO sice toto strategické správní středisko ve čtvrtek dobyla zpět, povstalci však v některých čtvrtích stále afghánským jednotkám vzdorují. Podle dostupných zpráv se bojuje zejména v oblasti letiště. Lékaři bez hranic v kunduzské nemocnici od začátku současných bojů ošetřili skoro čtyři stovky lidí.

Úrazové centrum, které se nachází v několika budovách v rezidenční čtvrti na východě města, muselo zvýšit kapacitu z 92 lůžek na 150, přičemž pacienti leželi i v kancelářích, vyšetřovnách a na chodbách. V nemocnici skončili s vážnými poraněnými břicha, končetin nebo hlavy, uvedli v pátek Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách.

Další videa
Články odjinud