Biskup si nechal za miliony předělat luxusní sídlo: Vatikán po něm náhradu nechce

"Biskup luxusu" náhradu škody platit nebude
9. 9. 2015
22:48

Rok a půl po rezignaci kontroverzního německého biskupa Franze Petera Tebartze-van Elsta, kritizovaného kvůli nákladné přestavbě sídla v Limburgu, Vatikán rozhodl, že proti němu nezahájí žádné církevně-právní řízení. Hodnostáři přezdívanému "biskup luxusu" tak nehrozí, že by si jeho někdejší biskupství nárokovalo náhradu způsobené škody. Řada věřících z diecéze ale s rozhodnutím nesouhlasí.

O problémy v nevelké diecézi na západě Německa se Vatikán začal blíže zajímat v roce 2013, když se na veřejnost dostaly informace o předražené přestavbě biskupského komplexu v Limburgu. Podle původního rozpočtu měla renovace sídla Tebartze-van Elsta stát zhruba 5,5 milionu eur (149 milionů Kč), konečný účet se ale vyšplhal na 31 milionů eur (839 milionů Kč).

Podle kritiků stavby byla důvodem předražení speciální přání samotného biskupa, který si rezidenci nákladně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. Biskupa Tebartze-van Elsta odvolal papež František v březnu 2014.

"Poselství limburskému biskupství (z Vatikánu) zní: Biskup může církevní právo porušit, aniž by byl potrestán," kritizoval rozhodnutí církevní právník Thomas Schüller.

"To rozhodnutí je podle mě vysloveně ožehavé," uvedl frankfurtský farář Werner Otto, podle kterého si řada lidí z diecéze přála, aby bývalý biskup za své činy pykal. Kdyby nějaký zaměstnanec způsobil škodu svému podniku, také by za to ručil, řekl Otto. "Je to problematické (rozhodnutí) pro důvěryhodnost církve," dodal farář.

Právě aféra kolem "biskupa luxusu" měla podle mnohých odborníků vliv mimo jiné na rekordní počet 217.716 věřících, kteří loni opustili v Německu katolickou církev.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

pepen ( 10. září 2015 08:45 )

Zaplatí to daňový poplatníci!!!A on si do takového luxusu bude vodit své mladé chlapečky!!!!Šmejdi falešný!!!!!

setroseuros ( 10. září 2015 06:13 )

hlavne ze Jezis ucil lasce a skromnosti! Knezi jsou nam toho prikladem! Tlusty , prachaty... Papez Frantisek se tomu jediny vymyka! jeho skromnost a lidskost okouzlila mnohe davy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa