Kdo je pátý Čech v Libanonu: Zmizel elitní voják a táta od rodiny

Autor: Jiří Fabián, Marta Prokešová, Slávka Červená, Dagmar Čechová - 
21. července 2015
05:00

Případ pěti unesených Čechů v Libanonu se stále více a více zamotává. Právník, překladatel, kameraman, redaktor a podle nových zjištění i vysoký důstojník vojenské zpravodajské služby. Právě jím je Martin P. (32). Blesk.cz se podařilo zjistit i další bližší informace o tomto uneseném Čechovi.

Martin P. si za svou vojenskou kariéru prošel mnohým. V Afghánistánu působil jako zpravodajec u Létajících hrochů, vrtulníkové jednotky, která si na základně Šarana v provincii Paktíka získala značný respekt. 

Martin, tehdy ještě nadporučík, měl dokonce v květnu 2010 přednášku o zdejší bezpečnostní situaci před náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem. V misi patřil k největším expertům na vyhodnocování rizikových situací v bojových podmínkách.

Martin P. je mimo jiné nositelem titulů Ing. a Ph.D. – a právě svou doktorskou práci na brněnské univerzitě specializoval na systém ISTAR (systém získávání a zpracování informací z cílem ukázat reálnou situaci a vybrat správné řešení problému v akci).  

Podle informací Blesk.cz se v rámci vojenské rozvědky ministerstva obrany zabýval také problematikou zpravodajských štábů v ozbrojených silách ČR.

Kromě vojenských zkušeností a vzdělání Martin ukázal, že je také fyzicky schopný. V minulosti se pravidelně účastnil Airborne triatlonu, v němž měří síly armádní výsadkáři a piloti.

Absolvoval však i tvrdé soutěže průzkumných a speciálních jednotek Antropoid. Právě v té v roce 2006 s prostějovskými kolegy zvítězil v konkurenci družstev z osmi armád, kdy například Britové a Němci odstoupili už po prvním dnu před náročnou noční zkouškou.

Jenže Martin není jen voják – je také manžel a otec od rodiny. S manželkou Zuzanou, která také pracovala pro armádu, ale nyní je na mateřské, vychovávají skoro tříletého synka Davídka.

V současné době žijí ve středních Čechách v novostavbě. Oba ale pocházejí z Uherského Hradiště. Tam se také podle sousedů o víkendu manželka uchýlila. Blesk.cz včera hovořil s jeho otcem Jiřím, který byl ovšem velmi stručný: „Můj syn je v zahraničí. Víc se s vámi o tom nebudu bavit.“

Martin spolu s dalšími čtyřmi Čechy zmizel v sobotu ráno v Libanonu. V jejich automobilu zůstaly všechny jejich věci včetně pasů. Spekuluje se o únosu a možném pokusu o výměnu rukojmích za zločince podezřelé z terorismu, kteří byli zatčeni loni v Česku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 21. července 2015 16:23 )

 Cim elitnejsi - tim vetsi p r u s e r

arne127 ( 21. července 2015 11:58 )

Měli vyhladit i tvoji rodinu proto je zde zle

akublender ( 21. července 2015 11:47 )

Islámský stát musí děkovat za tyto informace.

ingmarie ( 21. července 2015 11:44 )

 Jestli je pravda , to co tady píšete, a toho člověka zabijí islamističtí vrazi , tak jste jako novináři spolupachatelé vraždy!!!fuj

kov3 ( 21. července 2015 11:00 )

Pri biznise so zbraňami ide vždy o veľké peniaze. Ako hovoril klasik Pitkin : "Patří jim to"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud