„Kde máte sypače,“ obul se Babiš do šéfa silničářů. A svým ministrům uložil „domácí úkol“

1080p720p360p
Aktualizováno -
3. 2. 2019
12:30
Autor: trm - 
3. 2. 2019
12:00

„Domácí úkol“ uložil premiér Andrej Babiš (ANO) ministrům svého hnutí. Do konce února mu mají dát soupis toho, co se jim od nástupu do funkce povedlo a co plánují do budoucnosti. Premiér to řekl v pořadu „Ptám se, pane premiére!“ na Blesk.cz v souvislosti na dotazy, zda chystá výměnu v čelech některých resortů.  Premiér si nenechal ujít příležitost a kvůli nedělní kalamitě na českých silnicích se „navezl“ do Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jeho vedení doporučil koupit další sypače, pokud ty, které jsou v terénu, nestačí. Babiš naopak pochválil  svého ministra dopravy Dana Ťoka, který se podle premiéra „zlepšil“, měl by ale ještě lépe „prodat“ své úspěchy.

O možném konci Ťoka se naposledy spekulovalo po prosincové kalamitě na dálnici D1. Hlavní dálniční tepna Česka kolabovala nejen kvůli náporu sněhu, ale i kvůli uzavírkám. Ministerstvo a Ředitelství silnic a dálnic nakonec „vymetly“ původního dodavatele oprav a vybraly jiného. Přímému dotazu na to, zda počítá s Ťokovou výměnou, se Babiš vyhnul. Navíc by prý výměnu jakéhokoli ministra nejprve konzultoval s ním, prezidentem Milošem Zemanem a případně s koaličním partnerem z ČSSD.

Video Premiér Babiš se zastal ministra dopravy Ťoka. A pustil se do šéfa ŘSD - Blesk TV
1080p 720p 360p

Ťok podle Babiše navíc „zabral“. „Pan Ťok je určitě velice pracovitý, poctivý ministr a hlavně na dopravě se nekrade. Ti lidé, kteří ve Sněmovně a kteří tam jsou dlouho, i ty stavební firmy říkají – no jo byly časy, kdy jsme údajně museli dávat čtyři procenta politickým stranám z každé zakázky na dálnici. Ano, jasně že nejsou svědci, ale oni si to pamatují, oni vědí, jak to fungovalo,“ řekl ve studiu Blesku premiér.

Ťok se podle něj zlepšil v komunikaci navenek , ale měl by ještě lépe umět „prodat“ úspěch. Stavbu silnic brzdí podle Babiše zdlouhavé stavební řízení v Česku.Chápe ale to, že Ťok je občas frustrovaný. „Hlavně mu vyčítám to, že nekomunikuje ty pozitiva. My jsme tady v mediálním prostoru měli, že se otevřelo 3,5 kilometru dálnic. A jak dlouho se staví ta dálnice? V průměru 13 let. Kdo tady dokončil dálnici Praha – Ústí nad Labem? Já s Ťokem, v prosinci 2016, trvalo to 32 let. Ťok  to neuměl dobře komunikovat. A to nemluvím o ŘSD, tam jsou úplně komunikačně mimo. A měl říct, že se tady čtyři roky nezahájil žádný úsek. Tak když nezahájíte úsek, tak nestavíte a nemůžete potom zprovoznit, logicky,“ tvrdí Babiš.

Kde jsou ty sypače, ptal se Babiš ŘSD

Rýpnutí do ŘSD si Babiš neodpustil ani v souvislosti s dnešním sněžením a potížemi, které jsou na řadě českých silnic, včetně hlavních tahů. „Já bych hned volal tomu Kroupovi (ředitel ŘSD Jan Kroupa pozn. redakce), kde má ty sypače, každý jsme nějaký, já jsem akční člověk,“ řekl Babiš a podivil se nad tím, že i když se o blížící se kalamitě vědělo předem, řada silnic zůstala „bílá“. „Údajně je 150 sypačů v terénu. No tak jestli to nestačí, tak je musíme asi nakoupit,“ přidal doporučení Babiš.

Premiér se vyhnul i dotazům na možnou výměnu ministrů  Roberta Plagy a Jana Kněžínka, kterého označil za oblíbence „pražské kavárny“, připustil, že za oběma stojí odborná veřejnost. Svým ministrům z ANO ale premiér uložil „domácí úkol“. „Teď jsem požádal ministry hnutí ANO, aby do konce února předložili to, co udělali nástupy do funkce, a chci o tom s nimi mluvit,“ dodal premiér s tím, že od ministrů bude chtít znát i jejich plány do budoucna.

Celý záznam pořadu Ptám se, pane premiére, najdete zde: 

Video CELÝ ZÁZNAM: Ptám se, pane premiére (3. 2. 2019) - Blesk TV
720p 360p

Doporučujeme
tomik007 ( 4. února 2019 10:42 )

"Když média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál"

okluznifranta ( 4. února 2019 09:27 )

Tak to má estébák potvrzení i s kulatým razítkem ze Štrasburku, ale soudit se bude pořád. Sice neví s kým, ale bude, xindl falešnej. https://domaci.ihned.cz/c1-66383370-babis-definitivne-zustane-v-registru-agentu-stb-soud-ve-strasbur ku-zamitl-jeho-stiznost-na-slovensko

soorry ( 4. února 2019 09:25 )

Pokud padá sníh, musí se sníh hrnout, 1. posyp zasněží a je nanic, 2. není kdo by jel sypačem, když jsou řidiči v pluzích. ti pluží, mají svůj úsek a jezdí furt dokola. Záleží na intenzitě sněžení.

okluznifranta ( 4. února 2019 08:53 )

Chuj i s estébákem Burešem.

titan33 ( 4. února 2019 08:16 )

užvaněnej krampol mohl jít pěšky a neotravovat s kalamitou džein, a kdyby byl pohybově nadaný jako ty tak to mohl i protančit"

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa