Zůstane Čechům víc peněz? Schillerová chystá „ambiciózní“ návrh na nižší daně

Autor: ČTK - 
2. 2. 2019
20:09

Vláda chystá výraznější snížení daní, než s jakým původně počítala v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy. Lidé by mohli nakonec státu platit méně než 19 procent z hrubého příjmu, řekla České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh hodlá spojit s reformou veřejného zdravotního pojištění. Část opozice ale tvrdí, že to bude znamenat větší výpadek ve státním rozpočtu. Kabinet Andreje Babiše (ANO) zrušení superhrubé mzdy nedávno posunul na rok 2021. Pravicové strany vládnímu hnutí ANO vytýkají, že konec superhrubé mzdy slibuje už pět let.

Mám připravený návrh, už o něm jednáme s panem premiérem a s dalšími vládními kolegy. Chci předložit mnohem ambicióznější návrh, než jsme původně plánovali ve vládním prohlášení a v koaliční smlouvě,“ řekla ČT ministryně financí. „Chci to ale spojit s reformou veřejného zdravotního pojištění,“ dodala Schillerová. „Přijdeme s celkem zajímavým řešením, kterým bude ještě významnější snížení daní, než jsme si původně mysleli,“ uvedl premiér Babiš.

Konkrétní návrh na zrušení superhrubé mzdy včetně změn sazeb a odvodů na zdravotní pojištění zveřejní ministerstvo financí v únoru, poslanci by ho mohli začít projednávat v létě.

Koaliční smlouva ANO a ČSSD uvádí, že spolu se zrušením superhrubé mzdy se sníží daň z příjmu. Přepočteno na hrubou mzdu by daň klesla z dnešních zhruba dvaceti procent na devatenáct. Lidem by tak ze mzdy zůstalo více peněz, ovšem veřejné rozpočty by přišly o více než 22 miliard - o 15 miliard by přišel stát, o zbytek obce a kraje. I současný plán vlády by ale podle ČT vyšel veřejné rozpočty na 25 až 30 miliard ročně.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 10. července 2019 09:52 )

zase lzi - polopravdy ........

Za pozlátkem online finančního úřadu se skrývá jedna jobovka za druhou

Analýza - Ministerstvo financí před měsícem při představování novely daňového řádu nešetřilo superlativy. Padala slova o modernizaci, zjednodušení, elektronizaci či snížení daňových pokut. „Daňové poplatníky považujeme za klienty, a proto se je snažíme motivovat prostřednictvím benefitů namísto sankcí,“ nešetřila pozitivy ministryně financí Alena Schillerová.

Novela opravdu zavádí některé pozitivní změny, které mohou podnikatelům a občanům usnadnit život. Z podrobnějšího rozboru plánovaných novinek však vyplývá, že návrh obsahuje i změny, které postavení daňových poplatníků vůči státu zhorší a jež ministerstvo opomnělo při představování novely zmínit. A není jich bohužel málo, a to i v oblastech, kde ministerstvo popisuje změny jako veskrze pozitivní.

Jenže změnit se mají i další úroky, u kterých se o výhodnějším postavení poplatníka rozhodně mluvit nedá. Mezi negativní změny jednoznačně patří.....

zdenek43 ( 28. února 2019 13:11 )

Utajený plán Schillerové: Zvýšit zdravotní odvody firmám, zaměstnancům a živnostníkům .... Žádná sleva není zadarmo. ........ Ministryně financí Alena Schillerová slibuje nižší přímé daně zaměstnancům a úlevy živnostníkům, ale současně jim chce zvýšit zdravotní odvody stejně jako firmám. Pokud vláda tyto plány schválí, mohou být celkové odvody státu dokonce vyšší než dnes. Ministryně financí ambiciózně oznamuje, že chce v rámci daňové reformy snížit přímé daně zaměstnancům více, než původně očekávala. Chystá prý i úlevy drobným živnostníkům, kterým umožní platit paušální daň zahrnující všechny odvody (daně, sociální a zdravotní pojistné) výměnou za to, že se nezapojí do EET. Tyto zdánlivě bohulibé plány však mají jeden podstatný háček. Jak dnes vychází najevo, Schillerová chce současně výrazně zvýšit platby zdravotního pojistného.

ivopatta ( 2. února 2019 23:58 )

Není nad to mít na ministerstvech odborníky, např. chemika Kalouska nebo aktuálně právničku Schillerovou na Ministerstvu financí ČR. Paní Schillerovou nemá cenu ani komentovat, protože neví co patří do daní a co nikoliv! Co se týká rušení superhrubé neboli úplné mzdy, kterou mají připravenou pro pracovníka zaměstnavatelé, tak to je vrchol blbosti a to doslova. V tom případě se přestanou vyplácet mzdy a přejdeme na barter. V praxi je třeba zrušit HRUBOU MZDU, protože její skutečná úloha spočívá jen v zakrývání faktu, že přímé daně z mezd nejsou ve výši 15 %, ale u průměrné mzdy přesahují 43 %! Nebo snad někdo z dospělých věří na pohádky o hodných zaměstnavatelích, kteří přispívají ze svého na odvody SP a ZP zaměstnanců?

Zobrazit celou diskusi
Další videa