Úterý 10. prosince 2024
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Sklář Lukáš Jabůrek (41): Svět žádá netradiční urny

Autor: Helena Lacinová - 
4. listopadu 2024
18:37

Plastové, ze slitin kovů, porcelánové a také skleněné. Urny na lidské ostatky mohou mít mnoho podob. Hitem ve světě jsou ty z českého křišťálu. Čím barevnější, tím lépe.

Dílo designéra a brusiče skla Lukáše Jabůrka (41) z Klášterce nad Ohří má zvuk. Známé jsou jeho vázy v hodnotě statisíců, ale i sklenky na víno či pivní lahve. V Americe teď frčí jeho netradiční designové kousky pro uložení lidských ostatků. „Někteří zájemci si je žádají zdobené vybroušenými hvězdami. Mají připomínat nebe. Jiní chtějí jen hladké, hlavně barevné. Ne smutné. Umísťují si je doma,“ popisuje sklářský mistr. Důležité však je, aby byly z českého křišťálového skla.

Proč zrovna touha po konkrétním materiálu, je otázkou. Vlna zájmu o uložení ostatků do skla vypukla prý přibližně v době, kdy byly zveřejněny informace o skleněném sarkofágu pro dánskou královnu Margaretu II. a jejího chotě prince Henrika. Vyrobil ho Čech, sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský z Pelechova u Železného Brodu, tak možná proto. „Sklárny urny nechtěly zpočátku dělat, tak jsem se do toho pustil v malých sklárnách,“ popsal Jabůrek. A sklízí úspěch. Cena jedné se pohybuje od 10 do 20 tisíc korun.

Funerální skvost

Sarkofág pro královnu Margaretu II. navrhl dánský umělec Bjoern Norgaard. Několik let hledal skláře, kteří by zvládli splnit náročné zadání. Objevil je až v Pelechově u Železného Brodu. O čtyřtunovém díle se hovoří jako o sarkofágu, ale ve skutečnosti jde o tzv. kenotaf – ostatky v něm nebudou. Královna a princ jsou naznačeni jako bubliny, jde o prázdný prostor ve tvaru postav.

Život v regionu

Sklářský výtvarník, designér a brusič skla Jabůrek byl v letech 2013 až 2018 uměleckým ředitelem sklárny Moser. Řadu let pracoval v zahraničí a teď provozuje dílnu v Jirkově. „Prakticky jsem se vrátil domů, dětství jsem prožil v sousedním Chomutově. Symbolicky současně navazuji na sklářskou tradici, která na Chomutovsku bývala,“ vysvětlil. V regionech mimo velká města podle něj pracuje řada výtečných umělců a řemeslníků. „Ukazuje se, že klienti přijedou raději za vámi, aby viděli na vlastní oči výrobu, která není zrovna krátká. Nestačí jim si jen prohlédnout a vybrat výrobek v showroomu ve velkém městě,“ doplnil s tím, že například vznik autorské vázy zabere třeba tři měsíce, některé i rok.

Kdo nakupuje?

Mezi klienty Lukáše Jabůrka patří sběratelé a lidé z celého světa, kteří si vybavují interiéry, autorská díla žádají také fi rmy, ambasády a velvyslanectví jako reprezentativní dary. Spolupracuje se značkovým pivovarem a likérkou. Až do 12. ledna 2025 lze jeho díla vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v rámci Výstava ve výstavě – Lukáš Jabůrek & 30 let sklárny Ajeto.

Víte, že...

Český křišťál je sklo vyráběné s obsahem olova alespoň 24 %. V současnosti se často olovo nahrazuje bariem, které má stejné vlastnosti a je ekologičtější.

Jaroslav Zmeškal ( 5. listopadu 2024 03:17 )

Nedávno v Americe frčely skleněné urny z Čech pro psy, … (no prostě pro mazlíčky).

Zobrazit celou diskusi