Plastický chirurg: Krása na instagramu je „fejk“! Ročně uděláme až 50 milionů zákroků
Nová prsa, menší nebo větší, hezčí pozadí nebo plnější rty, žádné vrásky. Uniklé snímky Dary Rolins i mise plastických chirurgů v Ghaně. Témata a otázky pro plastického chirurga. Jak moc estetická a plastická chirurgie dnes hýbe světem? Může si na ní člověk vytvořit závislost? A jde opravdu jen o vzhled? Kdy může být nebezpečná? A jsou chirurgové oběťmi byznysu s krásou? Nejen na to se v Epicentru ptala Bára Holá plastického chirurga Martina Molitora z Fakultní nemocnice Bulovka.
Podle Molitora je zájem o plastickou chirurgii obrovský a každoročně roste. „Ročně se na celém světě provede až 50 milionů různých estetických zákroků,“ prohlásil. Podotkl, že se jedná o celosvětový trend, který se každým rokem zesiluje, zejména v Evropě a Severní Americe.
Molitor zdůraznil, že vedle estetické chirurgie existuje také ta rekonstrukční, která je neméně důležitá. „Kromě nejčastějších estetických zákroků, jako jsou úpravy prsou, liposukce nebo operace víček, se zaměřujeme i na rekonstrukce po úrazech a nádorových onemocněních,“ vysvětlil. V tomto ohledu vidí svůj obor jako důležitý jak pro zdraví, tak pro psychiku pacientů.
Dále uvedl, že společnost je stále více zaměřená na vzhled, a vnímá to pozitivně. „Nemyslím si, že je špatně, když lidé chtějí být obklopeni krásnými věcmi. Vliv toho, co nás obklopuje, je nesmírný – i vztah ke světu a charakter člověka se tím určitým způsobem přetváří,“ poznamenal. Podle něj je však důležité držet se rozumné míry a nenechat se honem za krásou příliš unést.
„Fejk“ na sociálních sítích
Jedním z hlavních důvodů nárůstu zájmu o estetické zákroky jsou podle Molitora sociální sítě, které často vytvářejí nerealistické představy o vzhledu. „Sociální média ukazují hezké, vysportované postavy, Prostě je to všechno, dá se říct, fake, ti lidé normálně takhle nevypadají, ale když se protáhnou nějakým filtrem a podobně, tak to je najednou úplně někdo jiný,“ vysvětlil. Molitor však dodal, že u nás nejsou přehnané nebo bizarní požadavky klientů zatím příliš časté.
Muži na plastikách
Přestože ženy stále tvoří většinu klientely, narůstá také zájem mužů o estetické zákroky. „Dnes už i muži chtějí dobře vypadat, zejména manažeři, kteří chtějí zapůsobit na své okolí,“ uvedl Molitor. Ačkoliv je stále převaha žen mezi jeho klienty, odhadl, že přibližně deset procent už dnes tvoří muži, což podle něj svědčí o měnícím se přístupu společnosti k estetice. Většinou mají muži zájem o liposukci, operaci víček a také facelift, gynekomastii nebo zvětšení prsů.
❤️ mam stejny nazor , ti ostatni patri do rukou psychologa, aby se prijali a meli radi takovi jaci jsou. Po uraze a rakovine, nebo popaleni je zmena viditelna , ti lide nejsou takovi jako pred tim a psychicky jim plasticka chirurgie dokaze pomoci vic nez psycholog. u tech co byli pred tim"normalni" je naopak nutny psycholog. Dodnes nechapu, proc tuto konzultaci nemusi podstoupit. Nektere plasticke operace jsou spis sebeposkozovani